Արփինե Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովում ներկայացրեց կառավարության կառուցվածքի մասին օրինագիծը 09/26/2016   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում քննարկվեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն ուկատարել մասին օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով օրինագիծը, նշեց, որ առաջարկվում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը վերանվանել Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարություն, Տրասպորտի եւ կապի նախարարությունը՝ Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն, Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը՝ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարություն եւ հանել Քաղաքաշինության նախարարությունը:
«Անվանումների փոփոխությունը պայմանավորված է նոր կառավարության կողմից որոշակի առաջնահերթությունների ընդգծմամբ, նոր մոտեցումների մեկնարկով»,- ասաց նախարարը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկեց փոխել նաեւ Սփյուռքի նախարարության անվանումը՝ դարձնելով այն Սփյուռքի եւ հայրենադարձության նախարարություն:
«Մեր ռազմավարական նպատակը պետք է լինի այն, որ բոլոր հայերի հայացքներն ուղղված լինեն Հայաստանին»,- ասաց փոխնախագահը:

Арпине Ованнисян представила парламентариям законопроект об изменениях в структуре правительства Армении 09/26/2016   18:07  |  Лента новостей
Исполняющая обязанности министра юстиции Армении Арпине Ованнисян представила на внеочередном заседании парламента в понедельник законопроект о внесении изменений в закон "О структуре правительства Республики Армения".
Как передает “Арменпресс”, Арпине Ованнисян сообщила, что поправками предлагается переименовать министерство экономики в министерство экономического развития и инвестиций, министерство транспорта и связи — в министерство транспорта, связи и информационных технологий, а министерство энергетики и природных ресурсов - в министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов.
“Изменение названий обусловлено стремлением нового правительства подчеркнуть определенные приоритеты и внедрить новые подходы”, - пояснила и.о. главы Минюста.
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов предложил также переименовать министерство диаспоры в министерство диаспоры и репатриации
"Нашей стратегической целью должно быть стремление обратить взоры всех армян к Родине", - сказал Шармазанов.