Վարչապետն ընդունել է Հանրային խորհրդի անդամներին 09/24/2016 14:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Հանրային խորհրդի անդամներին՝ խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումները, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկել հանրությանը հուզող խնդիրները, մեր երկրի զարգացման հեռանկարները, հնարավոր մարտահրավերները և լուծման ուղիները:
Վազգեն Մանուկյանը Հանրային խորհրդի անունից շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Կառավարության ղեկավարը Հանրային խորհրդի անդամների հետ քննարկել է ՀՀ տնտեսության ներկայիս վիճակին, առկա խնդիրներին և զարգացման ուղղություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես, արծարծվել են տնտեսական քաղաքականությանը, կառավարման արդյունավետությանը, փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը, կրթությանը և գիտությանը, բանկային համակարգին և մի շարք այլ ոլորտներին առնչվող հարցեր: Մտքերի փոխանակության ընթացքում վարչապետին են ներկայացվել բարձրացված խնդիրների վերաբերյալ մի շարք առաջարկություններ:
Վարչապետը նշել է, որ նոր կառավարությունը, իր խնդիրները լուծելու ճանապարհին, հասարակությանը տեսնում է որպես գործընկեր, և այս տեսանկյունից Հանրային խորհուրդը խողովակներից մեկն է, որով գործադիրը հանրության հետ երկխոսություն է կառուցելու: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ պետական ապարատը պատկերացնում է որպես ճկուն, գործող թիմ և այդ նպատակով ձեռնամուխ է եղել կառավարությունում կառուցվածքային փոփոխությունների գործընթացին: Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոփոխությունները լոկ անվանափոխության խնդիր չեն լուծում, այլև ենթադրում են լուրջ բովանդակություն և նպատակային գործառույթներ:
Ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունների տրամաբանությունը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ, օրինակ, Ներդրումների և ձեռնարկատիրության աջակցման նախարարությունը լինելու է գործարարներին օժանդակություն ցուցաբերող պետական այն օղակը, որը քննարկելու է նրանց կողմից բարձրացված խնդիրները և աջակցելու է ոլորտում առկա խոչընդոտների վերացմանը: Վարչապետը կարևորել է նաև կրթության և գիտության դերը՝ որպես յուրաքանչյուր ոլորտի զարգացման հիմք և շեշտել, որ նոր կառավարությունը լրացուցիչ թափ է հաղորդելու կրթական համակարգի բարեփոխումներին: Ամփոփելով քննարկումը՝ կառավարության ղեկավարն առաջարկել է Հանրային խորհրդի անդամներին ներկայացնել կոնկրետ առաջարկություններ և ծրագրեր՝ տեսանելի արդյունքների գնահատմամբ:

Новое правительство Армении считает общество своим партнером в решении поставленных задач - Карапетян 09/24/2016   16:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня членов Общественного совета РА во главе с его председателем Вазгеном Манукяном. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Премьер придал важность встречам в подобном формате, которые, по его словам, предоставляют возможность обсудить волнующие общество проблемы, перспективы развития страны, возможные вызовы и пути решения.
Вазген Манукян от имени Общественного совета поздравил Карена Карапетяна с назначением на должность премьер-министра Армении, пожелав ему плодотворной работы.
Глава правительства обсудил с членами Общественного совета Армении широкий спектр вопросов, касающихся нынешнего состояния экономики РА, существующих проблем и направлений развития. В частности, были затронуты вопросы, связанные с экономической политикой, эффективностью управления, предприятиями малого и среднего бизнеса, сферой образования и науки, банковской системой и рядом других отраслей.  Премьер-министру представили ряд предложений по поводу озвученных проблем.
Премьер отметил, что новое правительство на пути  к выполнению своих задач рассматривает общество в качестве партнера, и в данном контексте правительство будет строить диалог с обществом и посредством Общественного совета. Глава правительства подчеркнул, что видит госаппарат как гибкую, действенную команду и с этой целью он приступил к процессу структурных изменений в правительстве. По словам премьера, преобразования предполагают серьезное содержание и целевые функции.
Представляя логику предлагаемых изменений, Карен Карапетян отметил, что министерство инвестиций и содействия предпринимательству станет тем звеном  в  государственной структуре, которое будет обсуждать озвучиваемые бизнесменами проблемы и помогать искоренению существующих препятствий. Премьер-министр придал также важность роли образования и науки как базы развития любой отрасли, подчеркнув, что новое правительство придаст новый импульс образовательным реформам. Подводя итоги встречи, премьер-министр членам Общественного совета представить конкретные предложения и проекты.