Օրակարգում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպո՞ւմը 09/23/2016   10:58  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները (Ռուսաստան, Ֆրանսիա, ԱՄՆ) պատրաստ են ընդունել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կամ ԱԳ նախարարների հանդիպումը:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ դեսպաններ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Պիեռ Անդրյոն (Ֆրանսիա), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում առանձին հանդիպումներ են ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը:
Հանդիպումների ընթացքում մենք առանձնակի ուշադրություն ենք հատկացրել Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ժամանակ ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացմանը: Մասնավորապես, քննարկվել են մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված քայլեր՝ բանակցություններում առաջընթացի հասնելու համար, որոնք կարող են հանգեցնել լուծման հասնելուն:
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր են փոխանակել այն առաջարկությունների առիթով, որոնք կարող են կողմերը քննարկել:
Մեր կառավարությունները պատրաստ են ընդունել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կամ ԱԳ նախարարների հանդիպումը:

Страны-сопредседатели МГ ОБСЕ готовы принять встречу президентов Армении и Азербайджана 09/23/2016   11:42  |  Карабахский конфликт
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Россия ,США Франция) готовы принять встречу президентов или глав МИД Армении и Азербайджана.Об этом говорится в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ.Франсуа Олланд заявил о готовности принять в Париже встречу по карабахскому урегулированиюСопредседатели МГ ОБСЕ, послы Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрийо (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик провели отдельные встречи с главами МИД Армении и Азербайджана на полях Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке. В ходе встречи обсуждалось урегулирование карабахского конфликта.
“В ходе встреч мы уделили особое внимание реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммитов в Вене и Санкт-Петербурге. В частности, обсуждались шаги по созданию атмосферы для достижения прогресса в переговорах, которые могут привести к решению”, - говорится в заявлении.
Сообщается также, что участники встречи обменялись мнениями по поводу предложений, которые могут обсудить стороны.
“Наши правительства готовы принять встречу президентов или глав МИД Армении и Азербайджана. Мы планируем посетить регион в ближайшем будущем”, - отмечается в заявлении.