ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ 09/23/2016 11:17 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի` 71-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպեց Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը շնորհավորեց Էդվարդ Նալբանդյանին Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է սատարել ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին։
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունեց նոր ընտրական օրենսգրքի շուրջ Հայաստանի իշխանությունների և խորհրդարանական ընդդիմության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ նշելով, որ հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կարևոր քայլ էր։ Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Եվրամիության կողմից Հայաստանին տարիներ շարունակ ցուցաբերվող օժանդակության համար։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆեդերիկա Մոգերինին անդրադարձան ս.թ. սեպտեմբերի 19-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ֊ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի միջանկյալ բանակցություններին՝ երկուստեք գոհունակություն հայտնելով դրանց արդյունավետ ընթացքի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին քաղաքական երկխոսության, ոլորտային համագործակցության և առևտրային հարցերի ուղղություններով ընթացող բանակցությունների շուրջ։ Կարևորվեց հոկտեմբերի վերջին Երևանում նախատեսված բանակցույթունների հաջորդ փուլի անցկացումը՝ նպատակ ունենալով գործընթացն ավարտել մոտ ապագայում։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման նպատակով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից նախաձեռնված Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ընդգծելով, որ մինչ օրս Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել դրանք: Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատեց Եվրոպական միության լիակատար աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։

Могерини: договоренности вокруг нового Избирательного кодекса Армении – важный шаг в преддверии предстоящих парламентских выборов 09/23/2016   12:18  |  Лента новостей
Принимающий участие в работе 71-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 22-го сентября встретился с вице-президентом Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, верховный представитель ЕС поздравила Эдварда Налбандяна в связи с 25-летием независимости Армении, подчеркнув, что Европейский союз продолжит содействовать реализовываемым в стране реформам.
Федерика Могерини приветствовала достигнутые между властями Армении и парламентской оппозицией договоренности вокруг нового Избирательного кодекса, отметив, что это является важным шагом в преддверии предстоящих в следующем году парламентских выборов. В этом контексте Эдвард Налбандян поблагодарил за содействие, оказываемое на протяжении годов Армении со стороны Евросоюза.
Эдвард Налбандян и Федерика Могерини коснулись состоявшихся 19-го сентября в Брюсселе промежуточных переговоров вокруг нового рамочного соглашения Армения-ЕС, выразив удовлетворение в связи с их результативным ходом.
Собеседники обменялись мнениями вокруг текущих переговоров по политическому диалогу, отраслевому сотрудничеству и торговым вопросам. Была придана важность проведению намеченного на конец октября в Ереване следующего раунда переговоров, преследуя цель завершить процесс в ближайшем будущем.
Эдвард Налбандян представил соглашения, достигнутые в ходе инициированных странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ саммитов по карабахскому урегулированию в Вене и Санкт-Петербурге, подчеркнув, что до сих пор Азербайджан отказывается претворить их в жизнь. Федерика Могерини вновь подтвердила полную поддержку Европейского союза усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ в направлении мирного разрешения вопроса.
15:00 21/09/2016  |  Лента новостейЭдвард Налбандян на полях сессии Генассамблеи ООН встретился с главой МИД Кубы
16:45 20/09/2016  |  Лента новостейЭдвард Налбандян и генсек ОБСЕ обсудили процесс урегулирования карабахского конфликта
15:25 20/09/2016  |  Лента новостейНи одно государство не в силах решить проблемы беженцев в одиночку – и.о. главы МИД Армении
11:43 20/09/2016  |  Лента новостейЭдвард Налбандян представил главе МИД Канады усилия по реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей