Էդվարդ Նալբանդյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը 09/23/2016   10:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 22-ի առավոտյան Նյու Յորքում ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի նախագահությաբ տեղի ունեցավ կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբելայի 71-րդ նստաշրջանի օրակարգին վերաբերող հարցեր, ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնահերթությունները, համատեղ ձեռնակվելիք քայլերը։
Նախարարները մտքեր փոխանակեցին ՀԱՊԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ` արտաքին քաղաքականության համադրման, միջազգային կառույցներում համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Քննարկվեցին հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի և ՀԱՊԿ մյուս կանոնադրական մարմինների նիստերի նախապատրաստական աշխատանքները։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին հրատապ միջազգային հիմնախնդիրների և դրանց կարգավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ։

В Нью-Йорке под председательством Эдварда Налбандяна прошла встреча глав МИД стран ОДКБ 09/23/2016   10:38  |  Лента новостей
Встреча глав МИД стран-членов Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ) состоялось 22 сентября я Нью-Йорке, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Заседание проходило под председательством председателя Совета глава МИД стран ОДКБ, исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна.
В ходе встречи обсуждались вопросы повестки дня 71-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, приоритеты стран-членов ОДКБ, предпринимаемые совместные шаги.
Министры обменялись мнениями по широкому кругу вопросов, касающихся деятельности ОДКБ, включая предпринимаемые шаги по синхронизации внешней политики и повышению эффективности сотрудничества в международных структурах.
Участники встречи также обсудили подготовку к предстоящей в октябре в Ереване сессии Совета ОДКБ и заседаниям других уставных органов Организации.
Главы МИД стран-членов ОДКБ обменялись мнениями вокруг актуальных международных проблем и шагов, предпринимаемых для их урегулирования.