Օդի ջերմաստիճանը կնվազի 09/22/2016   11:14  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Հանրապետության տարածքին Սկանդինավիայի շրջաններից մոտենում է ցուրտ մթնոլորտային ճակատ: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Այսօր երեկոյան ժամերին և գիշերը Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնում, Կոտայքում և Գեղարքունիքում սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, վաղը Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնում, Կոտայքում և Գեղարքունիքում ժամանակ առ ժամանակ, իսկ մյուս մարզերում երեկոյան ժամերին կրկին սպասվում է անձրև և ամպրոպ, իսկ սեպտեմբերի 24-ին այդ ճակատի ներխուժմամբ պայմանավորված երկրի ողջ տարածքում սպասվում են հորդառատ անձրևներ, ամպրոպ, առանձին հատվածներում կտեղա նաև կարկուտ: Սեպտեմբերի 25-27-ին հանրապետության ողջ տարածքում կրկին կհաստատվի առանց տեղումների եղանակ:
Օդի ջերմաստիճանը սեպտեմբերի 22-23-ին էապես չի փոխվի, սեպտեմբերի 24-ի ցերեկը ջերմաստիճանը կնվազի 9-10 աստիճանով, իսկ սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը ջերմաստիճանը կնվազի 5-7 աստիճանով, ինչի արդյունքում այդ գիշեր Շիրակում, Լոռիում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի լեռնային բնակավայրերում օդում սպասվում է -2...-3 աստիճան ցուրտ:

Синоптики прогнозируют заморозки в ряде областей Армении 09/22/2016   11:27  |  Информационная платформа
Существенное похолодание ожидается в ближайшие дни в ряде областей Армении, в некоторых районах прогнозируются заморозки, написал на своей странице в Facebook заместитель начальника отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
“Температура воздуха днем 24 сентября понизится на 9-10 градусов, так как на Армению со стороны Скандинавии надвигается холодный атмосферный фронт. По всей республике ожидаются ливни, грозы, местами возможен град ", - сообщил  Суренян.
Он также отметил, сегодня вечером и в ночное время суток в Ширакской, Лорийской, Тавушской, Арагацотнской, Котайкской и Гегаркуникской областях время от времени пройдут дожди. В остальных же областях вечером вновь прогнозируются дожди с грозами.
“25-27 сентября на всей территории республики установится погода без осадков. Температура воздуха 22-23 не претерпит существенных изменений”, - написал он.
Суренян также проинформировал, что в ночь на 25 сентября температура понизится еще на 5-7 градусов, в результате чего в горных участках Ширакской, Лорийской, Арагацотнской, Котайкской и Вайоцдзорской областей столбик термометра опустится до 2-3 градусов ниже нуля.