Արշակ Գրիգորյանի ինքնասպանության գործով նշանակվել է տեսաձայնագրային փորձաքննություն 09/22/2016   14:45  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել ակտիվ քննչական գործողություններ՝ պարզելու Արշակ Գրիգորյանի ինքնասպանության հանգամանքները, շարժառիթը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նախնական քննության տվյալներով՝ 1990թ. ծնված Արշակ Գրիգորյանը 2016թ. սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 12:30-ից 13:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, իրենց տան նկուղում  ինքնասպանություն  է գործել ապօրինի կերպով ձեռք բերված «Մակարով» տեսակի «ԼԱ 1948 Ր» գործարանային համարի ատրճանակից: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է «Մակարով» տեսակի ատրճանակը՝ լիցքավորված փամփուշտներով, 1 պարկուճ և 1 գնդակ։
Որոշում է կայացվել Արշակ Գրիգորյանին տուժող ճանաչելու մասին: Կատարվել է դիակի զննություն, ըստ որի՝ դիակի աջ և ձախ քունքային շրջանում հայտնաբերվել են վերքեր, որոնցից աջ քունքային վնասվածքը, ըստ մասնագետների, մուտքային է, իսկ ձախ քունքային շրջանի վերքը` ելքային: Առգրավվել են տուժածի, ինչպես նաև՝ նրա դիակը հայտնաբերած հարազատի հագուստները, վերցվել են անհրաժեշտ փորձանմուշներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, որոնց թվում՝ դատաբժշկական, դատամատնադրոշմային, դատակենսաբանական:
Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, որոնց թվում՝ տուժածի մերձավոր ազգականները, հարազատները, ընկերները։ Օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին։
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ տարածքում առկա են տեսանկարահանող սարքեր, որոնց տեսագրություններն առգրավվել են, և նշանակվել է տեսաձայնագրային փորձաքննություն։
Ա.Գրիգորյանի ինքնասպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է։
09:52 22/09/2016  |  ՄամուլԳյումրու քաղաքապետի թեկնածու Վարդևան Գրիգորյանի որդու առեղծվածային մահվան հետքերով. «Ժողովուրդ»
09:30 22/09/2016  |  ՄամուլԵթե որդու մահվան կապակցությամբ Վարդևան Գրիգորյանը որոշի չմասնակցել ընտրություններին՝ ԲՀԿ-ն առհասարակ չի մասնակցի այդ ընտրություններին. «Ժամանակ»
11:02 21/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԶննվում են անվտանգության տեսախցիկների տեսագրությունները. նոր մանրամասներ՝ Գյումրիում տեղի ունեցած ինքնասպանության գործով
10:31 21/09/2016Վարդեւան Գրիգորյանի որդու մահվան մեջ քաղաքական միտում չկա. Գլխավոր դատախազ. News
18:50 20/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրշակ Գրիգորյանի ինքնասպանության ժամանակ ընտանիքի անդամները գտնվել են բակում
17:09 20/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրշակ Գրիգորյանը հրազենային վնասվածքն ստացել է իրենց առանձնատան նկուղում
16:50 20/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ալյանս»-ը ժամանակավորապես դադարեցնում է քարոզարշավը Գյումրիում
15:39 20/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրշակ Գրիգորյանի ինքնասպանության դեպքով քրեական գործ է հարուցվել

По делу о смерти сына кандидата в мэры Гюмри назначена видеофоноскопическая экспертиза 09/22/2016   15:55  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области, продолжают предприниматься активные действия для установления обстоятельств и мотива самоубийства Аршака Григоряна.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по данным предварительного следствия, 20 сентября 2016 года, в промежутке времени между 12:30 и 13:00, Аршак Григорян, 1990 года рождения совершил самоубийство в подвале собственного дома, выстрелив из незаконно приобретенного пистолета Макарова. При осмотре места происшествия обнаружен пистолет Макарова, одна гильза, и одна пуля.
Принято решение о признании Аршака Григоряна потерпевшим. Произведен осмотр места происшествия, согласно которому в области левого и правого висков обнаружены раны. Рана в области левого виска, согласно специалистам, входная, а левого виска – выходная. Изъята также одежда родственника, обнаружившего его тело, взяты необходимые образцы.
Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены ряд экспертиз, в том числе судебно-медицинская, судебно-дактилоскопическая, судебно-биологическая.
Допрошены ряд лиц, среди которых – близкие родственники потерпевшего, друзья. Соответствующим подразделениям Полиции даны поручения по проведению оперативно-розыскных мероприятий. В ходе предварительного следствия было установлено наличие на данной территории видеозаписывающих устройств. Записи с данных видеокамер изъяты, назначена видеофоноскопическая экспертиза.
Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту самоубийства А. Григоряна по части 1 статьи 110 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА, продолжается. Информация о результатах расследования будет предоставляться периодически.