Պետական ապարատի ծախսերը պետք է կրճատել զգալիորեն. ՀՀ վարչապետ 09/20/2016   19:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր սկսվել են Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումները:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, «ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի տեքստային մասի նախնական տարբերակի վերաբերյալ ըստ ոլորտների առաջարկություններ են ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի և երիտասարդության նախարարությունների, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, ՀՀ դատախազության, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, ՀՀ դատական դեպարտամենտի, ՀՀ վերահսկիչ պալատի, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության  պետական հանձնաժողովի, Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերության ու Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ղեկավարները և ներկայացուցիչները:
Մինչ քննարկումն սկսելը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ պետք է արմատապես  վերանայել պետական ապարատի առջև դրված խնդիրները, չափելի արդյունքների միջոցով ստուգել իրականացվող աշխատանքի արդյունավետությունը: Վարչապետի խոսքով՝ պետական ապարատի ծախսերը պետք է կրճատել զգալիորեն և տնտեսումների հաշվին ապահովել անհրաժեշտ գործառույթների պատշաճ կազմակերպումը, ինչը, սակայն, որևէ կերպ  չպետք է անդրադառնա աշխատանքի արդյունավետության վրա և չպետք է իրականացվի աշխատանքի որակի հաշվին:
Հատկանշելով  գերատեսչություններում կառուցվածքային  փոփոխությունների և հաստիքացուցակների օպտիմալացման անհրաժեշտությունը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ պետական բյուջեով իրականացվող  ծրագրերը չպետք է  բեռ լինեն հարկատուի համար, դրանք պետք է պետական բյուջեում ամրագրվեն, եթե անհրաժեշտ արդյունավետություն են ապահովում իրենց  նպատակների իրագործման տեսանկյունից: Այս առումով վարչապետը կարևոր է համարել նաև նախարարությունների ենթակայության տակ գործող կառույցների գործառույթների իրականացման ու դրանց արդյունքում քաղաքացիների և տնտեսավարողների համար ստեղծվող հավելյալ արժեքի   վերաբերյալ տնտեսական հիմնավորումները:

Расходы госаппарата следует значительно урезать - премьер Армении 09/21/2016   00:14  |  Лента новостей
Обсуждения проекта государственного бюджета страны на 2017 год  прошли накануне в правительстве Армении накануне под председательством премьер-министра Карена Карапетяна, сообщает пресс-служба правительства.
Свои предложения по предварительному варианту текстовой части законопроекта “О государственном бюджете Армении на 2017 год” представили руководители и представители министерств экономики, культуры, диаспоры, спорта и по вопросам молодежи, Комитета по госдоходам, Конституционного суда, Генпрокуратуры, Специальной следственной службы, Судебного департамента, Контрольной палаты, Центризбиркома, Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, а также Общественной телерадиокомпании Армении и Национального комитета по телевидению и радио.
До начала обсуждения премьер-министр Карен Карапетян указал на необходимость коренного пересмотра стоящих перед государственным аппаратом задач, а также проверки эффективности проводимых работ посредством измеримых результатов. По словам премьера, расходы госаппарата следует значительно урезать и за счет сэкономленных средств обеспечить выполнение необходимых функций на должном уровне, что, однако, никоим образом не должно отразиться на эффективности работы и проводиться за счет ее качества.
Указав на необходимость структурных изменений в ведомствах и оптимизации штатов, Карен Карапетян отметил, что реализуемые за счет госбюджета программы не должны лечь бременем на плечи налогоплательщиков: они должны быть закреплены в госбюджете, если обеспечивают должную эффективность с точки зрения их целей.
10:25 14/09/2016  |  ПрессаКарен Карапетян не хочет видеть в составе нового правительства Давида Локяна – газета “Айкакан жаманак”