Քիմ Քարդաշյանը ամոթանք է տվել WSJ-ին հայերի Ցեղասպանությունը հերքող գովազդի համար 09/20/2016 15:52 | ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկացի հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը քննադատել է The Wall Street Journal պարբերականին գովազդի համար, որը հերքում է XX դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած հայերի Ցեղասպանությունը: Այս մասին, ըստ lenta.ru-ի, գրում է Daily Mail-ը:
Նշվում է, որ թերթի էջերին հայտնվել է ամբողջ աշխարհի թուրքերի շփման համար Turkic Platform-ի ծառայության գովազդ, որը հերքել է 1915թ. Ցեղասպանության իրականացումը: Ի պատասխան Քարդաշյանը հրապարակել է սյունակ The New York Times-ի էջում, որտեղ քննադատել է Wall Street Journal-ի խմբագրության արածը՝ որակելով դա որպես 1,5 մլն հայերի սպանության վրա հարստանալու փորձ:
Իր հայտարարությունում Քարդաշյանը նման հրապարակումն անվանել է «խայտառակ և անընդունելի»: Աստղին իր աջակցությունն է հայտնել Armenian Educational Foundation բարեգործական կազմակերպությունը:
Ըստ Daily Mail-ի տեղեկատվության, The Wall Street Journal աշխատակիցները Turkic Platform-ի գովազդի տեղադրումը բացատրել են տվյալ պատմական իրադարձությունների վերաբերյալ տարբեր տեսակետներ պաշտպանելու մտադրությամբ:
Ռուսաստանյան կայքէջը հիշեցնում է, որ հայերի Ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրության տարածքում էթնիկ հայերի համակարգված ոչնչացումն էր առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ և հետո:
Հայերի ոչնչացումը պաշտոնապես որպես հայերի Ցեղասպանություն են ճանաչել շատ երկրներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանը: Մի շարք պետություններում՝ Ֆրանսիա, Շվեյցարիա և այլն, հայերի Ցեղասպանությունը հերքելը քրեորեն հետապնդելի է:

Ким Кардашьян пристыдила WSJ за рекламу с отрицанием Геноцида армян 09/20/2016   16:09  |  Лента новостей
Американская телезвезда Ким Кардашьян раскритиковала издание The Wall Street Journal за рекламу, отрицающую Геноцид армян в Османской империи в начале XX века. Об этом, как передает Lenta.ru, пишет Daily Mail.
Отмечается, что на страницах газеты появилась реклама сервиса для общения турок со всего мира Turkic Platform, которая отрицала совершение Геноцида в 1915 году. В ответ на это Кардашьян опубликовала колонку на странице The New York Times, в которой раскритиковала поступок редакции Wall Street Journal, заявив о попытке нажиться на убийстве 1,5 миллиона армян.
В своем обращении Кардашьян назвала подобную публикацию «позорной и неприемлемой». Звезду поддержала благотворительная организация Armenian Educational Foundation.
По информации Daily Mail, сотрудники The Wall Street Journal объяснили размещение рекламы Turkic Platform поддержкой различных точек зрения на данные исторические события.
Уничтожение армян официально признали геноцидом многие страны, в том числе Россия. В ряде государств отрицание геноцида армян преследуется в уголовном порядке.