Մանրամասներ ՊՊԾ գնդի զինված զավթման փաստով հարուցված քրեական գործով 09/19/2016   16:29  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը հաղորդագրությամբ է հանդես եկել՝ Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի զինված զավթման փաստով հարուցված քրեական գործով:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում շարունակվում է զինված խմբի կողմից 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վարչական շենքերն ու հարակից տարածքը զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ինչպես նախկինում հայտնել ենք՝ ՊՊԾ գնդի շենքերն ու տարածքը զավթած զինյալների խմբում ընդգրկված են եղել 31 անձինք:
Պարզվել է, որ վերջիններս զինված են եղել ապօրինաբար ձեռք բերված 14 ինքնաձիգներով և այլ զենք-զինամթերքով: Գնդի տարածքում գտնվող զինված խմբին օժանդակել են ևս 18 անձինք, ովքեր տարբեր եղանակներով փորձել են շրջանցել իրավապահ մարմինների պատնեշը, միանալ զինված խմբին, ինչպես նաև գնդի տարածքից դուրս տարբեր միջոցներով աջակցել զինված խմբի գործողություններին՝ պատանդներին և զավթված շինությունները պահելուն: Օժանդակողներից Արթուր Սարգսյանին 2016 թվականի հուլիսի 26-ին հաջողվել է ճեղքել ոստիկանական պատնեշը և միանալ զինված խմբի անդամներին:
Չնայած հանրության մեջ տարածված այն կարծիքին, թե օժանդակող Արթուր Սարգսյանի գործողություններն արտահայտվել են ընդամենը զինյալներին սնունդ հասցնելով, այնուամենայնիվ, կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2016թ. հուլիսի 26-ին ՊՊԾ գնդի տարածք մտնելուց հետո մինչև օգոստոսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում վերջինս կատարել է ինչպես զավթած տարածքն ու շենքերը, այնպես էլ պատանդառված բուժ աշխատողներին պահելուն ուղղված ակտիվ գործողություններ: Մասնավորապես՝ Ա.Սարգսյանը կատարել է տարածք բերված բուժ սարքավորումների, բուժաշխատողների բեռների ստուգում՝ իրավապահների կողմից ենթադրաբար տեղադրված գաղտնալսող սարքերի հայտնաբերման նպատակով, նորոգել է զինյալների կապի միջոցները, բացի այդ, անձամբ զինված իրականացրել է պատանդների պահպանությունը:
Օժանդակողներից 15-ը կալանավորված են: Երեքի նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Քննչական և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են ՊՊԾ գունդը զավթած զինյալների կողմից ոստիկանության 3 ծառայողներին՝ Ա.Վանոյանին, Յու.Տեփանոսյանին, Գ.Մկրտչյանին, ապօրինաբար կյանքից զրկելու հանգամանքները պարզելու, սպանությունները կատարած անձանց բացահայտելու, այդ հանցանքները կատարելու համար վերջիններիս որպես մեղադրյալ ներգրավելու նպատակով բավարար ապացույցների համակցություն ձեռք բերելու ուղղությամբ:
Նախաքննությունը շարունակվում է նաև ՀՀ ոստիկանության 10 աշխատակիցների (այդ թվում երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների և 7 քաղաքացիական անձանց պատանդառման, ոստիկանության 7 ծառայողների տարբեր աստիճանի հրազենային վնասվածքներ պատճառելու, ՊՊԾ գնդի վարչական շենքում տեղադրված «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» ՓԲ ընկերության բանկոմատը կոտրելու և դրանում առկա առանձնապես խոշոր չափերի հասնող շուրջ 14 մլն ՀՀ դրամ գումարը հափշտակելու, ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվող զենք-զինամթերքը, գնդի ծառայողների և քաղաքացիական անձի անձնական գույքն ու գումարները հափշտակելու, ինչպես գնդին պատկանող ոստիկանական, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց պատկանող ավտոմեքենաները, այլ գույք հրկիզելու և դիտավորությամբ վնասելու հանգամանքները պարզելու, այդ հանցագործությունները կատարելու մեջ զինված անձանցից յուրաքանչյուրի մասնակցությունը բացահայտելու և հիմնավորելու ուղղությամբ:
Քննությամբ պարզվել է, որ սույն թվականի հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Սարի Թաղ թաղամասում տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում ՊՊԾ գնդի տարածքից արձակված կրակոցներով վիրավորվել ու կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս է պատճառվել ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրաձիգ Փ.Մնացականյանի առողջությանը, հրազենային վնասվածքներ են պատճառվել նաև ոստիկանության ծառայող Տ.Գևորգյանին, ինչպես նաև դիտավորությամբ վնասվել են ոստիկանության մի շարք տրանսպորտային միջոցներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ընթացքի վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
19:25 15/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Սասնա Ծռեր»-ին օժանդակելու մեջ մեղադրվողը կալանքի մեջ կմնա ևս երկու ամիս
18:00 10/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱնձնուրաց աշխատանքի համար բուժքույր Մալինա Մարգարյանն ու բժիշկ Սալվադոր Խեչոյանը պարգևատրվեցին
18:11 09/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԽաչատուր Գիչյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու միջնորդության քննությունը հետաձգվել է. մեղադրյալը վատառողջ էր
09:27 09/09/2016  |  ՄամուլՔննարկվում Է «Սասնա ծռերին» ինչ-որ ձևով ազատ արձակելու հարցը. «Իրատես de facto»
09:04 07/09/2016  |  ՄամուլՀասարակությունն այնքան Է հոգնել ու հուսահատվել, որ պատրաստ Է գնալ «հրացանավոր» մարդու ետևից. «Հրապարակ»
13:53 06/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՊՊԾ գնդի՝ զինված գրավման քրեական գործին միացվել են այլ քրեական գործեր
21:59 02/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ իրավաբանը և բժիշկ-մասնագետն այցելել են ՊՊԾ գնդի տարածքում հրազենային վիրավորում ստացած, կալանավորված անձանց
16:22 02/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀուլիսյան դեպքերի վերաբերյալ ՄԻՊ-ն արտահերթ զեկույց կհրապարակի
09:42 01/09/2016  |  ՄամուլԼուրջ իրավական և քաղաքական գնահատական չի տրվել հուլիսյան իրադարձություններին. «Առավոտ»

Спецследственная служба Армении сообщила новые подробности по уголовному делу об июльском захвате территории ППС в Ереване 09/19/2016   17:53  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении выступила с заявлением по поводу уголовного дела о захвате территории патрульно-постовой службы Полиции в Ереване в июле текущего года.
Дело заведено по статьям 219(Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) и 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК Армении.
Как уже ранее сообщало ведомство, в вооруженную группу, захватившую здания полка ППС, входил 31 человек.
“Выяснилось, что последние были вооружены 14-ю незаконно приобретенными автоматами и другими оружием и боеприпасами. Находившейся на территории полка вооруженной группе помогали еще 18 человек, которые разными путями пытались обойти выстроенное правоохранительными органами оцепление, присоединиться к вооруженной группе, а также разными средствами содействовать за пределами полка ее действиям, в частности в удерживании заложников и захваченных сооружений. 26 июля одному из помощников – Артуру Саркисяну - удалось прорвать полицейский кордон и примкнуть к членам вооруженной группы. Несмотря на распространенное среди общественности мнение о том, что действия Артура Саркисяна проявились всего лишь в доставке продовольствия членам вооруженной группы, тем не менее, проведенным следствием было установлено, что 26 июля с момента въезда на территорию ППС до 31 августа последний совершал активные действия, направленные на удержание как захваченных территорий и зданий, так и взятых в заложники медработников. В частности, А. Саркисян проверял доставленные на территорию медоборудование и вещи медработников, с целью обнаружения якобы установленных правоохранителями подслушивающих устройств починил средства связи вооруженных людей. Кроме того, он лично с оружием охранял заложников”, - говорится в сообщении.
В ведомстве также отметили, что 15 из подельников были взяты под стражу. В отношении троих из них избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы.
“Следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств незаконного лишения троих сотрудников Полиции жизни, установление личностей людей, совершивших убийство, получение совокупности доказательств, достаточных для привлечения последних в качестве обвиняемых за совершение этих преступлений, продолжается. Продолжается также предварительное следствие для установления обстоятельств захвата 10 сотрудников Полиции Армении(в том числе двоих высокопоставленных чиновников) и семерых гражданских лиц, нанесения 7 служащим огнестрельных ранений различной степени тяжести, порчи банкомата компании ЗАО “Акба-Кредит агрикол банк” и хищения имевшейся в нем суммы в особо крупном размере, примерно 14 млн. драмов, личного имущества и денежных средств сотрудников полка и гражданского лица, а также поджога и умышленного повреждения принадлежащих как полку, так и гражданским лицам автомобилей и другого имущества, раскрытия и обоснования участия каждого из вооруженных лиц в этих преступлениях”, - информирует ССС.
Сообщается также, что следствием установлено, что в ночь с 29-го на 30-е июля с.г. в ходе произошедших в ереванском квартале Сари тах в результате произведенных с территории полка ППС выстрелов был тяжело ранен сотрудник внутренних войск П. Манацаканян, который в этот день нес службу.
“Огнестрельные ранения получил также сотрудник Полиции Т. Геворкян, а также умышленно были повреждены ряд транспортных средств Полиции”, - отмечается в сообщении.