Որևէ երկրում չեն կարող լինել հաջողություններ, եթե դատաիրավական համակարգում առաջընթաց չլինի. Նախագահ 09/19/2016   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն և ղեկավար կազմին՝ կոլեգիայի անդամներին, մարզերի, կայազորների դատախազներին ու ստորաբաժանումների ղեկավարներին ներկայացրել նորանշանակ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցներիհետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը նախ շնորհակալություն է հայտնել նախկին գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ ներդրած ջանքերի համար, նշելով, որ այս ընթացքում Հայաստանում օրենքի գերակայության հաստատման գործում, ինչպես նաև հանցագործությունների և չարաշահումների դեմ պայքարում որոշակի առաջընթաց է արձանագրվել, այդ թվում՝ դատախազության համակարգում:
Նախագահը հաջողություններ է մաղթել գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին և նրա գլխավորությամբ դատախազության աշխատակիցներին՝ աշխատանքներն ավելի ակտիվացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արթուր Դավթյանն ունի համապատասխան գիտելիքներ, փորձ, կամք, որպեսզի մեր երկրի համար այս վճռական փուլում կարողանա դատախազության աշխատակիցների օժանդակությամբ նոր հաջողություններ արձանագրել: Հանրապետության Նախագահը մեծապես կարևորել է բոլորի ջանքերի համատեղումն ու դատախազության աշխատանքին նոր լիցք հաղորդելը, նշելով, որ որևէ երկրում չեն կարող լինել հաջողություններ տնտեսության ոլորտում, հասարակական-քաղաքական կյանքում, եթե դատաիրավական համակարգում առաջընթաց չլինի:
Գևորգ Կոստանյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքին տված գնահատականի համար, հավաստիացնելով, որ մեկ քայլ առաջ հնարավոր է եղել արձանագրել դատախազության բոլոր աշխատակիցների համատեղ ջանքերի արդյունքում: Նախկին գլխավոր դատախազը համոզվածություն է հայտնել, որ այսուհետ ևս նույնպիսի սկզբունքայնությամբ, հետևողականությամբ և եռանդով կշարունակվեն մեր երկրում օրինականության և իրավակարգի ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքները և հաջողություն է մաղթել նորանշանակ դատախազին:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել իրեն ցուցաբերված բարձր վստահության համար: Նա հավաստիացրել է, որ դատախազությունում ձևավորված թիմը քաջ գիտակցում է երկրի առջև դրված խնդիրները, ինչպես նաև դատախազության առջև դրված խնդիրների արդյունավետ լուծման կարևորությունն ու ամեն ինչ կանի, որպեսզի գտնի դրանց լուծման ավելի արդյունավետ ճանապարհներ և արդարացնի բոլորի սպասումները:
17:55 15/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Նախագահի հրամանագիրը՝ Արթուր Դավթյանին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից ազատելու մասին

Президент Армении представил члена коллегии Прокуратуры новоназначенного генпрокурора 09/19/2016   14:45  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил Прокуратуру Республики Армения и представил руководящему составу – членам коллегии, прокурорам областей,  гарнизонов и руководителям подразделений – новоназначенного генерального прокурора Артура Давтяна.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Серж Саргсян поблагодарил бывшего генпрокурора РА Геворка Костаняна  за приложенные усилия, отметив, что за это время в Армении был зафиксирован определенный прогресс в деле установления верховенства закона, а также в борьбе с преступлениями и злоупотреблениями, в том числе и в системе прокуратуры.
Президент пожелал успехов генпрокурору Артуру Давтяну и сотрудникам прокуратуры в деле дальнейшей активизации работ. Серж Саргсян подчеркнул, что Артур Давтян обладает соответствующими знаниями, опытом, волей для того, чтобы на столь решительном для страны этапе при поддержке сотрудников прокуратуры добиться новых успехов.
Президент придал важность консолидации  усилий с целью придать  новый импульс деятельности Прокуратуры, отметив, что невозможно добиться успеха в сфере экономики, общественно-политической жизни без прогресса в судебно-правовой сфере.
Геворк Костанян поблагодарил Сержа Саргсяна за высокую оценку проделанной за время его пребывания на должности генпрокурора РА работы, заверив, что прогресс был достигнут благодаря совместным усилиям всех сотрудников прокуратуры.  Геворк Костанян выразил уверенность, что и отныне работы по укреплению законности и правоохранительной системы в нашей стране продолжатся с той же энергией, принципиальностью и последовательностью, пожелав успехов новому генпрокурору РА.
В свою очередь новый генпрокурор Армении Артур Давтян поблагодарил за оказанное ему высокое доверие. Он отметил, что сформированная в прокуратуре команда прекрасно осознает существующие проблемы, а также важность эффективной реализации стоящих перед ведомством задач и сделает все возможное, чтобы найти наиболее эффективные пути их решения и оправдать ожидания.