Էջմիածնի քաղաքապետի ավտոմեքենայի վրա հրազենային վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել. ՔԿ 09/18/2016 14:36 | Քրեական խրոնիկոն
Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի ավտոմեքենայի վրա խուզարկությամբ հրազենային վնասվածքի հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Այս մասին պաշտոնապես հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ քիչ առաջ տարածած հաղորդագրության մեջ՝ միաժամանակ հաստատելով, որ սեպտեմբերի 16-ի զինված միջադեպի գործով կա ձերբակալված։
Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհին սեպտեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զինված միջադեպի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով սեպտեմբերի 18-ին մեկ անձ ձերբակալվել է։
Քրեական գործով ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ, ստուգվում բոլոր հնարավոր վարկածները։
Երևան-Էջմիածին ավտոճանապարհին զինված միջադեպի գործով ձերբակալվել է Կարեն Գրիգորյանի վարորդը
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար, օրենքով սահմանված կարգով, խուզարկություններ են կատարվել միջադեպին մասնակից երեք` «Վազ 21-06», «Լեքսուս» եւ «Տոյոտա Քեմրի» մակնիշի ավտոմեքենաներում. հրազենային վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել։ Նշանակվել է դատավտոտեխնիկական փորձաքննություն։ Միջադեպին մասնակից անձանց բնակարաններում կատարվել են խուզարկություններ, որի արդյունքում քաղաքացի Կ.Արմենակյանի բնակարանում հայտնաբերվել է ռազմամթերք եւ նա սեպտեմբերի 18-ին ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության կասկածանքով։
6 անձանց նկատմամբ նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, բացի այդ՝ նրանցից վերցվել են անհրաժեշտ փորձանմուշներ՝ կրակոցի արգասիքների առկայությունն ստուգելու համար։
Նախաքննությունը շարունակվում է, հստակեցվում են դեպքին մասնակից անձանց շրջանակը, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա կայացվող դատավարական որոշումների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։

Один человек задержан по уголовному делу о вооруженном инциденте на трассе Ереван-Эчмиадзин 09/19/2016   09:23  |  Криминальная хроника
Один человек был  задержан накануне по уголовному делу о вооруженном инциденте, произошедшем поздно вечером 16 сентября на автотрассе Ереван-Эчмиадзин, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В рамках уголовного дела, расследуемого в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел, предпринимаются крупномасштабные следственные действия, направленные на обеспечение многостороннего и объективного расследования, проверяются все возможные версии.
“Для выяснения ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, в установленном законом порядке произведен осмотр всех задействованных в инциденте машин: “ВАЗ-21 06”, “Лексус" и "Тойота Кэмри": огнестрельных повреждений не обнаружено. Назначена судебно-автотехническая экспертиза. В домах участников инцидента произведены обыски, в результате которых в квартире гражданина К.Арменакяна обнаружены боеприпасы. 18 сентября он задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 235 Уголовного кодекса Армении”, - отмечается в сообщении.
В отношении шестерых лиц назначены судебно-медицинские экспертизы. Кроме того, с них взяты необходимые образцы для проверки продуктов выстрелов.
“Предварительное следствие продолжается, уточняются круг лиц, участвовавших в инциденте, действия каждого из них. О вынесенных на основе приобретенных доказательств процессуальных решениях будет сообщено дополнительно”, - отметили в СК.
По сведениям “ФактИнфо”, задержанный является водителем действующего мэра города Эчмиадзина Карена Григоряна.