ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը կքննարկվի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում. դեսպան Սեկուտա 09/16/2016   16:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում նախատեսվում են քննարկումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղիների վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռոբերտ Սեկուտան:
«ԱՄՆ-ն կարևորում է այս հակամարտության կարգավորումը: Կարծում ենք, որ հակամարտող կողմերը պետք է հանդիպումներ անցկացնեն և աշխատեն այդ ուղղությամբ` հանուն տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության և բարօրության հաստատման»,- ասել է Սեկուտան` հայտնելով, որ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ ԱՄՆ դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ: Միացյալ Նահանգների դեսպանը հավելել է նաև, որ հարցի առնչությամբ ԱՄՆ-ն աշխատում է Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների հետ:

Карабахское урегулирование планируется обсудить на "полях" Генассамблеи ООН – Роберт Секута 09/16/2016   17:06  |  Карабахский конфликт
Обсуждение путей урегулирования нагорно-карабахского конфликта планируется в рамках Генеральной ассамблеи ООН. Об этом, как передает “Арменпресс” со ссылкой на АПА, заявил посол США в Азербайджане Роберт Секута.
“США придают важность урегулированию данного конфликта. Полагаю, что конфликтующие стороны должны проводить встречи и работать в данном направлении во имя установления стабильности, мира и благоденствия в регионе”, - сказал Секута.
Он отметил, что позиция США по нагорно-карабахской проблеме остается неизменной. Американский посол добавил, что США по данному вопросу взаимодействуют с остальными странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ.