Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդին 09/16/2016 11:35
Սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Բիշքեկում մասնակցեց և ելույթ ունեցավ ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին, որն ընթանում էր կազմակերպության 25-ամյակի շրջանակներում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, արդի իրողություններին կառույցի արդիականացման հետ կապված հարցեր։
ԱՊՀ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան մշակութային, կրթական, իրավապահպանության, արտակարգ իրավիճակների, կիբերանվտանգության ոլորտներում համագործակցության սերտացման հարցերին:
Նիստին մասնակիցները քննարկեցին և հավանության արժանացրին մեկ տասնյակից ավելի փաստաթղթերի նախագծեր, այդ թվում` ԱՊՀ 25-ամյակի և մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ ԱՊՀ երկրների ղեկավարների կողմից ընդունվելիք հայտարարությունների տեքստերը:

Эдвард Налбандян принял участие в заседании Совета глав МИД стран СНГ 09/16/2016 11:37 | Актуальная тема
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял в пятницу участие в заседании Совета глав МИД стран-участниц СНГ в Бишкеке, организованном в рамках 25-летия Содружества, и выступил с докладом, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В повестку заседания были включены вопросы, связанные с повышением эффективности деятельности СНГ, а также адаптации структуры к новым реалиям.
Главы внешнеполитических ведомства стран СНГ затронули вопросы углубления сотрудничества в культурной, образовательной, правовой сферах, а также по линии МЧС и кибербезопасности.
Участники заседания обсудили и одобрили проекты более десятка документов, в том числе, тексты заявлений глав МИД по случаю 25-летия СНГ и по ряду других вопросов.
Было принято решение о проведении следующего заседания Совета глав МИД стран СНГ в апреле 2017 года в Ташкенте.