Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բիշկեկում մասնակցում է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին 09/16/2016 18:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Բիշկեկում մեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նեղ կազմով նիստը, որին մասնակցում է աշխատանքային այցով Ղրղզստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նիստը նախագահում է հյուրընկալող երկրի Նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևը: Խորհրդի նեղ, ապա դրան հաջորդող ընդլայնված կազմով նիստերում պետությունների ղեկավարները օրակարգի շրջանակներում կքննարկեն քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, անվտանգության ապահովման ոլորտներում Համագործակցության անդամ պետությունների փոխգործակցությանը, նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդեցությանը վերաբերող ավելի քան մեկ տասնյակ հարցեր, որից հետո տեղի կունենա փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն: Խորհրդի աշխատանքի արդյունքները ԶԼՄ-ների հետ հանդիպմանը կամփոփի ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդևը:
Նախատեսվում է, որ նախագահները Բիշկեկում ի թիվս այլ փաստաթղթերի կստորագրեն ԱՊՀ 25-ամյակի կապակցությամբ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների հայտարարությունը, որում կամփոփվեն ԱՊՀ քսանհինգամյա գործունեության արդյունքները, ինչպես նաև կնախանշվեն հետագա համագործակցության ընդլայնման ու խորացման հեռանկարները` ժամանակակից իրողություններին ԱՊՀ-ի համապատասխանեցման համատեքստում:

Президент Армении принимает участие в заседании Совета глав государств-участников СНГ в Бишкеке 09/16/2016   18:40  |  Лента новостей
В Бишкеке стартовало заседание Совета глав государств-участников СНГ в узком составе, в котором принимает участие находящийся в Кыргызстане с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
На заседании председательствует президент принимающей страны Алмазбек Атамбаев.
В ходе заседаний Совета в узком и расширенном составах главы государств в рамках повестки обсудят более десяти вопросов, касающихся взаимодействия государств-членов Содружества в политической, экономической, гуманитарной областях, в сфере обеспечения безопасности, противодействия новым вызовам и угрозам, после чего состоится церемония подписания документов. Итоги работы Совета на встрече со СМИ подведёт председатель Исполнительного комитета СНГ Сергей Лебедев.
Предполагается, что президенты в Бишкеке наряду с другими документами подпишут Заявление глав государств-участников СНГ в связи с 25-летием СНГ, в котором будут подведены итоги двадцатипятилетней деятельности СНГ, а также намечены перспективы дальнейшего расширения и углубления сотрудничества в контексте адаптации СНГ к современным реалиям.