ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարները հայտարարություն են ստորագրել 09/16/2016   20:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բիշկեկում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին, որը տեղի է ունեցել նախագահների և ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահի մասնակցությամբ նեղ, ապա նաև պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայությամբ ընդլայնված ձևաչափով:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, պետությունների ղեկավարները օրակարգի շրջանակներում քննարկել են քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում Համագործակցության անդամ պետությունների փոխգործակցությանը, ինչպես նաև նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդեցությանը վերաբերող ավելի քան մեկ տասնյակ հարցեր, որից հետո տեղի է ունեցել փաստաթղթերի ստորագրման արարողությունը:
Նախագահները ստորագրել են ԱՊՀ 25-ամյակի կապակցությամբ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների հայտարարությունը, Նյուրնբերգյան դատավարության աշխատանքների ավարտի 70-ամյակի կապակցությամբ հայտարարությունը, ժամանակակից իրողություններին ԱՊՀ ադապտացմանը վերաբերող որոշումը: Խորհրդի նիստում որոշումներ են ընդունվել նաև ԱՊՀ-ում 2017 թվականը Ընտանիքի տարի և 2018 թվականը Մշակույթի տարի հայտարարելու մասին:
Նիստում ի թիվս ստորագրված փաստաթղթերի եղել են ԱՊՀ մասնակից պետություններում 2020թ. փուլի մարդահամարի անցկացմանը վերաբերող որոշումը, Միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը վերաբերող կոնվենցիան, 2017-2019թթ. ահաբեկչության և ծայրահեղականության այլ բռնությունների դրսևորումների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագրի մասին և 2016-2020թթ. տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ հանցագործությունների դեմ պայքարում ԱՊՀ մասնակից պետությունների համագործակցության ծրագրի մասին որոշումները:
ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների հաջորդ գագաթնաժողովը որոշվել է անցկացնել 2017թ. Մոսկվայում: ԱՊՀ նախագահությունը 2017թ. փոխանցվել է Ռուսաստանի Դաշնությանը:

Главы государств СНГ подписали документ об адаптации Содружества к современным реалиям 09/16/2016   20:29  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в Бишкеке принял участие в заседании Совета глав государств-участников СНГ, которое проходило при участии президентов и председателя Исполнительного комитета СНГ в узком составе и продолжилось в расширенном формате в присутствии также официальных делегаций.
“Главы государств в рамках повестки обсудили более десяти вопросов, касающихся взаимодействия государств-членов Содружества в политической, экономической, гуманитарной сферах, а также противодействия новым вызовам и угрозам, после чего состоялась церемония подписания документов. Президенты подписали Заявление глав государств-участников СНГ в связи с 25-летием СНГ, Заявление глав государств-участников СНГ по случаю 70-летия завершения работы Нюрнбергского трибунала, решение об адаптации СНГ к современным реалиям. На заседании Совета приняты решения также об объявлении в СНГ 2017 года - Годом семьи, а 2018 года - Годом культуры”, - говорится в сообщении, распространенном в пятницу пресс-службой президента Армении.
В числе подписанных на заседании документов были решение о проведении переписей населения раунда 2020 года в государствах-участниках СНГ, конвенция о межрегиональном сотрудничестве государств-участников СНГ, решения о программе сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с терроризмом и иными насильственными проявлениями экстремизма на 2017-2019 годы и о программе сотрудничества государств-участников СНГ в борьбе с преступлениями, совершаемыми с использованием информационных технологий, на 2016-2020 годы.
Следующий саммит глав государств-участников СНГ решено провести в 2017 году в Москве. Председательство в СНГ в 2017г. перешло к Российской Федерации.