Արթուր Դավթյանը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ 09/15/2016 15:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի գաղտնի քվեարկության արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Դավթյանն նշանակվեց ՀՀ գլխավոր դատախազի թափուր պաշտոնում՝ 6 տարի ժամկետով:
Այդ պաշտոնը թափուր է օգոստոսի 4-ից, երբ Գևորգ Կոստանյանն առողջական խնդիրների պատճառով դիմեց ՀՀ նախագահին՝ խնդրելով ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնից ազատվելու վերաբերյալ իր դիմումը:
Ինչպես խորհրդարանի ամբիոնից քիչ առաջ հայտարարեց ԱԺ ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Սուքիաս Ավետիսյանը, ԱԺ 130 պատգամավորներից քվեարկությանը մասնակցել են 103–ը:
Ա.Դավթյանի օգտին քվեարկել է 97, դեմ՝ 3 պատգամավոր: 3 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Ա.Դավթյանի թեկնածությանը կողմ քվեարկելու մասին նախօրոք հայտարարել էին 6 խմբակցություններից միայն երկուսը՝ ՀՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամները, ըստ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի, քվեարկելու էին ազատ՝ «իրենց խղճի մտոք»:
ՀԱԿ-ը և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ԲՀԿ-ական պատգամավորները հայտարարել էին, թե ՀՀ գլխավոր դատախազի թեկնածուի քվեարկությանը չեն մասնակցի՝ հիմնավորելով իրենց որոշումները:

Артур Давтян назначен новым генпрокурором Армении 09/15/2016   15:17  |  Лента новостей
Давтян был назначен на этот пост сроком на шесть лет по итогам прошедшего в Национальном Собрании в четверг тайного  голосования.
Как сообщил с трибуны парламента председатель временной счетной комиссии НС Армении Сукиас Аветисян,  в голосование приняли участие 103 из 130 парламентариев.
В пользу Давтяна высказались 97 депутатов, против – трое. Три бюллетеня были признаны недействительными.
Напомним, должность генпрокурора Армении остается вакантной с 4 августа, когда Геворк Костанян подал заявление об уходе по состоянию здоровья. В тот же день президент Армении Серж Саргсян принял отставку Геворка Костаняна с поста генпрокурора.
Президент Серж Саргсян предложил на эту должность кандидатуру заместителя генпрокурора Артура Давтяна.
17:57 24/06/2016  |  Лента новостейГенпрокурор Армении представил своего нового заместителя Артура Давтяна