Կոպենհագենում անցկացվում է ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանը 09/14/2016   10:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում սեպտեմբերի 12-15-ը անցկացվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Առողջապահության պաշտոնական կայքից:
Նստաշրջանի ընթացքում կքննարկվեն մինչև 2030թ. կայուն զարգացման Օրակարգում ներառված առողջապահական մի շարք հարցեր և Առողջություն-2020 քաղաքականության իրականացման ընթացքը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի երկրներում, ինչպես նաև քաղաքականության շրջանակում հետագա գործողությունների ուղղությունները:
Նշենք, որ տարեկան մեկ անգամ կազմակերպվող համաեվրոպական միջոցառման շրջանակում կքննարկվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում ոչ վարակիչ հիվանդություւների դեմ պայքարի և կանխարգելման, ՄԻԱՎ վարակի և վիրուսային հեպատիտների դեմ պայքարի գործողությունների պլանը, կկազմակերպվեն նախարարական հանդիպումներ հրատապ լուծում պահանջող առողջապահական հարցերի շուրջ:
Կմշակվեն ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում փախստականների և միգրանտների առողջության վերաբերյալ ռազմավարությունն ու գործողությունների պլան, ինչպես նաև սեռական և վերարտադրողական առողջության պահպանման գործողությունների ծրագիր:
ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 66-րդ նստաշրջանում Հայաստանը ներկայացնում է ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը:

Представитель Армении участвует в сессии европейского регионального комитета ВОЗ в Дании 09/14/2016   11:02  |  Здоровье
Армения принимает участие в 66-й сессии европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), которая открылась 12 сентября в столице Дании - Копенгагене и продлится до 15 сентября, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения республики.
Армению на сессии представляет директор Республиканского центра профилактики СПИДа при Минздраве РА Самвел Григорян.
Участники сессии обсуждают ряд вопросов, включенных в повестку стабильного развития до 2030 года, ход реализации политики “Здоровье-2020” в странах европейского региона ВОЗ, а также дальнейшие направления деятельности в рамках данной политики.
На полях организуемого ежегодно вышеупомянутого общеевропейского мероприятия обсуждаются также вопросы борьбы с неинфекционными заболеваниями в европейском регионе и их профилактики, а также план действий по борьбе со СПИДом и вирусным гепатитом, проходят министерские встречи по вопросам здравоохранения, требующим неотложного решения.
Сообщается также, что будет разработаны стратегия и план действий касаемо здоровья беженцев и мигрантов на территории европейского региона ВОЗ, а также программа действий по поддержанию полового и репродуктивного здоровья.