Հռոմի պապը ԼՂ խնդրի դիվանագիտական կարգավորման կողմնակից է. Վատիկանի ներկայացուցչի հայտարարությունը Բաքվում 09/14/2016 13:33 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է:
Այս մասին Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Վատիկանի ներկայացուցիչ մոնսենյոր Վլադիմիր Ֆեկետեն:
Այս մասին տեղեկանում ենք «Արցախպրես»-ից, որը հղում է կատարել «Թրենդ» գործակալությանը:
Մոնսենյորի խոսքով՝ Կաթոլիկ եկեղեցին դեմ է պատերազմին ու կոչ է անում նմանօրինակ հակամարտությունները լուծել խաղաղ ճանապարհով:
Միևնույն ժամանակ, Ֆեկետեն իր խոսքում ընդգծել է, որ Կաթոլիկ եկեղեցին չի զբաղվում ԼՂ հակամարտության խնդրով:
Հոգևորականը դժվարացել է հստակ պատասխանել հարցին, թե արդյոք այս թեման կքննարկվի՞ Հռոմի պապի՝ Բաքու կատարելիք այցի շրջանակում:

Папа Римский выступает за дипломатическое решение нагорно-карабахского конфликта 09/14/2016   15:38  |  Карабахский конфликт
Папа Римский Франциск выступает за дипломатическое решение нагорно-карабахского конфликта, сказал на пресс-конференции в Баку в среду Ординарий Римской Католической церкви в Азербайджане, монсеньор Владимир Фекете, передает “Арцахпресс” со ссылкой на Тренд.
По словам монсеньора, католическая церковь выступает против войны и призывает решать подобные конфликты мирным путем.
В то же время Фекете отметил, что католическая церковь не занимается напрямую нагорно-карабахским конфликтом.
Ординарий Римской Католической церкви  затруднился ответить, будет ли нагорно-карабахский конфликт обсуждаться в ходе визита Папы Римского в Баку.