ՄԱԿ-ում բացվում Է Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը 09/13/2016 10:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ-ի Նյորքի կենտրոնակայանում աշխատանքն Է սկսում համաշխարհային կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանը:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, բացման պաշտոնական արարողությանը , որը պլանավորված Է Երեւանի ժամանակով ժամը 23:00-ին, կմասնակցեն ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրների պատվիրակությունները, նրա գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը եւ ԳԱ-ի 71-րդ նստաշրջանի նախագահ, Ֆիջիի մշտական ներկայացուցիչ Փիթեր Թոմսոնը:
Մինչ այդ ՄԱԿ-ում կկայանա Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի փակման արարողությունը:
Ընդաﬔնը Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի օրակարգում տեղ Է գտել 170 թեմա, այդ թվում՝ խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման, ահաբեկչությանը, ռասսայական խտրականությանը եւ այլատեցությանը հակազդման, շրջակա միջավայրի պահպանության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերը: Նաեւ կշարունակվի ՄԱԿ-ի, այդ թվում՝ Անվտանգության խորհրդի բարեփոխման քննարկումը:
Նստաշրջանի օրացույցի առաջին խոշոր իրադարձությունը կդառնա զանգվածային գաղթի խնդիրների շուրջ բարձր մակարդակի նիստը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 19-ին: Գլխավոր ասամբլեայի հարթակում նման հանդիպում առաջին անգամ Է անցկացվում, դրա անհրաժեշտությունը թելադրված Է Եվրոպայում եւ աշխարհի այլ մասերում տրող իրադրությամբ:
Սեպտեմբերի 20-ին Նյու Յորքում ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի նախագահությամբ կկայանա երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովը՝ նվիրված փախստականնների հարցերին: Հանդիպմանը երկրներին կառաջարվի ստանձնել փախստականների ընդունման նոր պարտավորություններ:
Նույն օրը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կսկսվի ընդհանուր քաղաքական բանավեճը, որին կմասնակցեն պետությունների ու կառավարությունների շուրջ 150 ղեկավարներ, ինչպես նաեւ արտաքին գործերի 30-ից ավելի նախարարներ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում նրանք կարծիքներ կփոխանակեն աշխարհի ընթացիկ իրադրության շուրջ՝ ուշադրությունը դարձնելովմարդկության առջեւ ծառացած հիﬓական մարտահրավերների վրա:
Սպասվում Է, որ այս տարի գլխավոր թեմաները կլինեն գլոբալ տաքացումը, ահաբեկչական սպառնալիքը, Սիրիայի հակամարտությունը եւ փախստականների հետ կապված ճգնաժամը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ООН открывается 71-я сессия Генеральной Ассамблеи 09/13/2016   10:22  |  Лента новостей
71-я сессия Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН начнет работу в штаб-квартире всемирной организации в Нью-Йорке. В официальной церемонии открытия примут участие делегации 193 стран - членов ООН, ее генеральный секретарь Пан Ги Мун и председатель 71-й сессии ГА постоянный представитель Фиджи Питер Томсон.
Как передает ТАСС, всего в повестке 71-й сессии ГА значатся 170 тем, в том числе вопросы поддержания мира и безопасности, противодействия терроризму, расовой дискриминации и ксенофобии, охраны окружающей среды и защиты прав человека. Также продолжится обсуждение реформы ООН, в том числе Совета Безопасности.
Первым крупным событием в календаре 71-й сессии будет заседание высокого уровня по проблемам массовой миграции, которое состоится 19 сентября.
Подобная встреча проводится на площадке Генассамблеи впервые, и ее необходимость продиктована ситуацией в Европе и других частях света.
20 сентября в Нью-Йорке состоится саммит лидеров по вопросам беженцев под председательством президента США Барака Обамы. На встрече странам будет предложено взять на себя новые обязательства по приему беженцев. Во всемирной организации отмечают, что два мероприятия "будут дополнять друг друга".
В тот же день в штаб-квартире ООН начнется общеполитическая дискуссия, в которой примут участие около 150 глав государств и правительств, а также более 30 министров иностранных дел. В течение недели они обменяются взглядами на текущую ситуацию в мире, уделив внимание основным вызовам, стоящим перед человечеством. Ожидается, что главными темами в этом году будут оставаться глобальное потепление, террористическая угроза, конфликт в Сирии и кризис с беженцами.
В последний раз к участникам самого крупного международного форума обратится Пан Ги Мун, который покинет свой пост в конце этого года. Выбором его преемника сейчас занимается Совет Безопасности. Ожидается, что имя следующего генсека станет известно уже в октябре, когда председателем СБ будет Россия.
По итогам четырех закрытых голосований в Совбезе лидером среди 10 претендентов на должность административного главы организации является бывший премьер- министр Португалии Антониу Гутерриш, до 2015 года занимавший пост верховного комиссара ООН по делам беженцев, пишет ТАСС.