Դատախազությունում համակարգային կոռուպցիայի գոյությունն այսօր միանշանակ բացառվում է. Արթուր Դավթյան 09/13/2016 14:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նիստում՝ ՀՀ նոր գլխավոր դատախազի նշանակման հարցի քննարկման ժամանակ, ՀՀ Նախագահի կողմից առաջարկված թեկնածուն՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արթուր Դավթյանը, ներկայացնելով դատախազության աշխատանքի կազմակերպման վերաբերյալ իր դիրքորոշումը, մասնավորապես, նշեց, թե խնդիրներից մեկը կադրերի ընտրության, դատախազական համակարգի համալրման ուղղությամբ իրականացվելիք միջոցառումներն են:
«Գաղտնիք չէ, որ վերջին տարիներին դատախազական համակարգի մոտ կեսը փոփոխվել է, նոր համալրումների զգալի մասը կատարվել է հիմնականում քննչական մարմինների փորձառու կադրերից: Միաժամանակ պետք նշեմ, որ նվազել է բուհերի նորավարտ, բարձր առաջիմությամբ շրջանավարտների համակարգում աշխատանքի ընդունվելու հետաքրքրությունն ու ձգտումը»,- ասաց Արթուր Դավթյանը՝ հավելելով, թե ինքը, մասնավորապես, ակտիվացնելու է համագործակցությունը բուհերի հետ:
Նա նշեց նաև, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարը եղել է և շարունակում է մնալ դատախազության գործունեության առաջնահերթություններից մեկը: «Այդ պայքարի ոլորտում ՀՀ դատախազության ձեռքբերումները դժվար է չնկատել: Դատախազությունում համակարգային կոռուպցիայի գոյությունն այսօր միանշանակ բացառվում է, իսկ յուրաքանչյուր դատախազ վաղուց արդեն աներկբա գիտակցում է, որ նմանատիպ դեպքի բացահայտումն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է քրեական պատասխանատվության»,-վստահեցրեց Ա.Դավթյանը:

Кандидат в генпрокуроры Армении рассказал парламентариям о приоритетах деятельности Прокуратуры 09/13/2016 15:11 | Лента новостей
Кандидат на пост генерального прокурора Армении Артур Давтян, представляя на заседании Национального Собрания во вторник свою позицию относительно организации деятельности Прокуратуры, указал на мероприятия по совершенствованию кадровой политики ведомства.
“Не секрет, что в последние годы имела место смена почти половины состава системы Прокуратуры, значительная часть которого была пополнена в основном опытными кадрами из следственных органов. В то же время должен отметить снижение интереса и стремления недавно окончивших вузы выпускников с высокой успеваемостью устроиться на работу в Прокуратуру”, - заявил Артур Давтян, добавив, что сам он, в частности, планирует активизировать сотрудничество с вузами.
Он также отметил, что борьба с коррупцией была и остается одним из приоритетов деятельности Прокуратуры.
“Достижения Прокуратуры Армении в сфере борьбы с коррупцией сложно не заметить”, - сказал Давтян, однозначно исключив наличие сегодня системной коррупции в Прокуратуре.
“Каждый прокурор бесспорно осознает, что выявление подобных случаев неизбежно чревато уголовной ответственностью”, - заверил Давтян.