Ադրբեջանի վերաբերյալ Կոնգրեսի կողմից մանդատ կա, որը թույլ չի տալիս զենք մատակարարել, որը կարող է օգտագործվել ղարաբաղյան հակամարտությունում հարձակման նպատակով. Ուորլիք 09/12/2016 09:56 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱՄՆ-ն Հայաստանին եւ Ադրբեջանին սահմանափակ քանակությամբ պաշտպանական զենք է մատակարարում, սակայն Ադրբեջանի վերաբերյալ մեր Կոնգրեսի կողմից մանդատ կա, որը թույլ չի տալիս մեզ զենք մատակարարել, որը կարող է օգտագործվել ղարաբաղյան հակամարտությունում հարձակման նպատակով:
Այս մասին «Ինտերֆաքս»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք հասկանում ենք, որ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն տարբեր իրավիճակներում են: Ռուսաստանը երկարատեւ հարաբերություններ եւ բարեկամական կապեր ունի երկու երկրների հետ: Մենք հասկանում ենք հարաբերությունները: ԱՄՆ-ն նույնպես ցանկանում է սերտ հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ, բայց այլ առանցքում: Մենք զենք չենք մատակարարում կողմերից ոչ մեկին: Մենք նրանց սահմանափակ քանակությամբ պաշտպանական զենք ենք մատակարարում: Սակայն Ադրբեջանի վերաբերյալ մեր Կոնգրեսի կողմից մանդատ կա, որը թույլ չի տալիս մեզ զենք մատակարարել, որը կարող է օգտագործվել ղարաբաղյան հակամարտությունում հարձակման նպատակով: Այդպիսով, մենք զենքի մատակարար չենք: Մենք ենթադրում ենք, որ ռազմավարական հարաբերություններ ունենք երկու երկրների հետ»,- նշել է Ուորլիքը:
«Մենք բոլոր հարցերը քննարկում ենք Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ: Մենք շատ բաց ենք համագործակցում, մենք քննարկում ենք բոլոր թեմաները, որոնք վերաբերում են հակամարտությանը: Ինչպես արդեն ասացի՝ դրանք հարցեր են, որտեղ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն լիարժեք համաձայնություն ունեն: Մենք համատեղ ջանքերով խաղաղ կարգավորման ենք ձգտում: Կարծում եմ՝ պետքարտուղար Քերրին նույնպես կասեր, որ գնահատում է ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ աշխատանքն այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու ուղղությամբ»,- նշել է ամերիկացի դիվանագետը, հաղորդում է News.am-ը:

Джеймс Уорлик: CША поставляют Армении и Азербайджану оборонительное оружие в ограниченном количестве 09/12/2016   10:17  |  Карабахский конфликт
CША поставляют Армении и Азербайджану оборонительное оружие в ограниченном количестве, но относительно Азербайджана есть узаконенный мандат от нашего Конгресса, он не позволяет нам поставлять оружие, которое может использоваться для наступления в Нагорно-Карабахском конфликте, заявил в интервью “Интерфаксу” сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США по карабахскому урегулированию Джеймс Уорлик.
"Мы понимаем, что Россия и США находятся в разных ситуациях. Россия имеет длительные устоявшиеся отношения с обеими странами и длительное время дружит с ними. Мы понимаем эти отношения.
США также хотят тесно сотрудничать с Арменией и Азербайджаном, но в другом ключе. Мы не поставляем вооружение ни одной из сторон. Мы поставляем оборонительное оружие им в очень ограниченном количестве. Но относительно Азербайджана есть узаконенный мандат от нашего Конгресса, он не позволяет нам поставлять оружие, которое может использоваться для наступления в Нагорно-Карабахском конфликте. Таким образом, мы не являемся поставщиками оружия. Мы полагаем, что у нас есть стратегические взаимоотношения с обеими странами”,- заявил Уорлик.
В ответ на вопрос о том, что поставляют ли США оборонительное оружие в обе страны, Уорлик отметил, что США предоставили ограниченное военное сотрудничество обеим сторонам. Но ни с одной из них у США нет взаимоотношений по поставке оружия.
“Мы обсуждаем все вопросы с партнерами из Франции и России. У нас очень открытое сотрудничество, мы обсуждаем все темы, которые затрагивают конфликт. Как я уже говорил, это вопросы, в которых у России и США полное согласие и над которыми мы сотрудничали в тесном контакте. Мы совместно стремимся к мирному урегулированию. Я думаю, госсекретарь Керри также сказал бы, что он оценил совместную работу с главой МИД Сергеем Лавровым по продвижению мирного процесса в этом конфликте”,- отметил сопредседатель МГ ОБСЕ.