Հայաստանը գնահատում է ՆԱՏՕ-ի զուսպ դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության հարցում 09/12/2016 16:18 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանը գնահատում է ՆԱՏՕ-ի զուսպ դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Առաջիկա մարտահրավերներ. ՆԱՏՕ-ն Ուելսից մինչև Վարշավա և անդին» խորագրով կոնֆերանսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
«Մեզ համար ընդունելի չեն Ադրբեջանի կողմից ՆԱՏՕ-ի հռչակագրերն արհեստական կերպով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցով քննարկման հարթակ դարձնելը կամ տարբեր առիթներով ՆԱՏՕ-ին հարցի մեջ ներքաշելու փորձերը: Դրա համար կա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է Զաքարյանը:
Նրա խոսքով՝ անվտանգության ոլորտում տարբեր միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը միջազգային հարաբերություններում ոչ թե բարի կամքի դրսևորում է, այլ՝ անհրաժեշտություն, որը բխում է բոլորի շահերից:
«Հայաստանը կարևորում է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերային հարաբերությունների հետագա զարգացումը և լիահույս է հետագա առավել արդյունավետ համագործակցության հարցում»,- եզրափակեց պատգամավորը:

Армения ценит сдержанную позицию НАТО в вопросе урегулирования карабахского конфликта – Артак Закарян 09/12/2016   16:43  |  Карабахский конфликт
Армения ценит сдержанную позицию НАТО в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним сношениям Артак Закарян в ходе конференции под названием “Предстоящие вызовы: НАТО от Уэльса до Варшавы и дальше”.
“Для нас неприемлемы попытки Азербайджана искусственным образом превратить декларации НАТО в площадку для проведения обсуждения по нагорно-карабахскому вопросу или под разными предлогами втянуть Североатлантический альянс в этот вопрос. Для этого есть формат Минской группы ОБСЕ”, - цитирует Артака Закаряна “Арменпресс”.
По словам Закаряна, сотрудничество с различными международными организациями в сфере безопасности является не проявлением доброй воли, а необходимостью, которая исходит из интересов всех сторон.
“Армения придает важность поступательному развитию партнерских отношений с НАТО и надеется на дальнейшее плодотворное сотрудничество”, - резюмировал депутат.
15:27 21/01/2016  |  Лента новостейНачальник Генштаба ВС Армении отбыл в Брюссель
13:31 21/05/2015  |  Лента новостейДелегация Генштаба ВС Армении приняла участие в заседаниях военного комитета НАТО
15:52 25/03/2014  |  Лента новостейДелегаты Парламентской ассамблеи НАТО прибудут в Ереван с трехдневным визитом
18:26 17/10/2013  |  Лента новостейЗамминистра обороны Армении и спецпредставитель генсека НАТО обсудили перспективы двустороннего сотрудничества