ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ Մինսկում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին 09/09/2016 19:41 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր Մինսկում մասնակցել է Բելառուսի և Ռուսաստանի քննչական կոմիտեների նախագահների հետ նախատեսված եռակողմ հանդիպմանը, որի ժամանակ քննարկվել են համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Քննարկման արդյունքներով երեք երկրների քննչական կոմիտեների նախագահներն ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ միջգերատեսչական փոխգործակցությունն ակտիվացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Կարևորելով հանցագործության և, մասնավորապես, անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում արդյունավետ համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ապահովել համատեղ միջոցառումների իրականացումը՝ հանցագործությունների կանխարգելման, քրեական գործերով նախաքննության որակն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
Երեք երկրների ՔԿ նախագահներն աջակցություն են հայտնել ԱՊՀ անդամ-պետությունների Քննչական կոմիտեների (նախաքննական այլ մարմինների) ղեկավարների խորհուրդ ձևավորելու նախաձեռնությանը և հույս հայտնել, որ Խորհրդի ձևավորումն էապես կնպաստի նոր մեխանիզմների ձևավորմանը՝ հանցավորության դեմ պայքարում, կանխարգելման գործում։
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանի գլխավորած պատվիրակությունը կմասնակցի Բելառուսի հանրապետության քննչական կոմիտեի կազմավորման 5-րդ տարելիցին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը։

Следственный комитет Армении представил итоги трехсторонней встречи в Минске 09/10/2016   09:32  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян в Минске принял участие в трехсторонней встрече с председателями Следственных комитетов Беларуси и России, в ходе которой обсуждался широкий круг вопросов, касающихся сотрудничества.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по итогам переговоров председатели Следственных комитетов трех стран подписали совместное заявление касательно необходимости активизации межведомственного взаимодействия.
Придав важность кооперации, в частности, эффективному сотрудничеству в борьбе с транснациональной преступностью и обмену опытом в данной сфере, стороны выразили готовность обеспечить в установленном законодательством порядке проведение совместных мероприятий, направленных на предупреждение преступлений, повышение качества и эффективности предварительного следствия по уголовным делам.
Председатели СК трех стран поддержали инициативу по формированию Совета руководителей Следственных комитетов(других следственных органов) государств-членов СНГ и выразили надежду на то, что создание Совета существенно поспособствует формированию новых механизмов борьбы с преступностью и ее предупреждения.
В ходе рабочего визита возглавляемая председателем СК Армении Агваном Овсепяном делегация примет участие в праздничном мероприятии, посвященном 5-й годовщине формирования Следственного комитета Республики Беларусь.