Բացառված չէ, որ Համաներումը տարածվի նաև առանձնապես ծանր հանցանք կատարած դատապարտյալների վրա. «Ժողովուրդ» 09/08/2016 09:15 | Մամուլ
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին ընդառաջ համաներում հայտարարելու նախագիծը գրեթե պատրաստ է։
Ըստ թերթի՝ այս համաներումը խոստանում է լինել աննախադեպ ընդգրկուն։ Ամեն դեպքում փաստաթուղթը մշակող իրավաբանների խմբին հենց այդպիսի հանձնարարական Է տրվել։
Ենթադրվում Է, որ համաներումը կտարածվի առնվազն մինչև հինգ տարվա ազատազրկման դատապարտվածների վրա։
Բացի այդ, բացառված չէ, որ այն տարածվի նաև առանձնապես ծանր հանցանք կատարած այն դատապարտյալների վրա, որոնք իրենց պատժի մեծ մասը կրել են։ Ի դեպ, ենթադրվում է, որ համաներման նախագիծը մինչև եկող շաբաթվա վերջ արդեն պատրաստ կլինի և կուղարկվի խորհրդարանի հաստատմանը։
«Հիշեցնենք, որ եկող երեքշաբթի օրվանից մեկնարկում է խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանը, որի առաջին իսկ քառօրյայի ընթացքում էլ նախատեսվում է քննարկել համաներման նախագիծը»,–գրում է թերթը։

“Жоговурд”: ожидаемая по случаю Дня независимости Армении амнистия будет беспрецедентной 09/08/2016 11:28 | Пресса
Ожидаемая по случаю Дня независимости Армении амнистия будет беспрецедентной по своему охвату, пишет газета “Жоговурд” со ссылкой на свои неназванные источники.
Как отмечает издание, предполагается, что амнистия коснется лиц, осужденных к лишению свободы на срок до 5 лет.
"Не исключено, что амнистия распространится также на осужденных за особо тяжкие преступления, которые уже отбыли большую часть наказания. Ожидается, что проект амнистии до конца следующей недели будет готов и направлен на утверждение парламента Армении”, - пишет издание.