Նախագահն այսօր կընդունի կառավարության հրաժարականը 09/08/2016   13:20  |  Քաղաքական
Սահմանադրությունում 2015-ի տարեվերջին հանրաքվեով ընդունված փոփոխությունների համաձայն՝ մինչ նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը կառավարության նշանակումն իրականացվում է 2005թ.-ի փոփոխություններով Սահմանադրության համաձայն:
55-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հանրապետության Նախագահն ընդունում է կառավարության հրաժարականը վարչապետի կողմից հրաժարական ներկայացվելու կամ վարչապետի պաշտոնը թափուր մնալու օրը: Հանրապետության Նախագահի կողմից կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչեւ նոր կառավարության կազմավորումը:
Հանրապետության Նախագահը վարչապետ է նշանակում կառավարության հրաժարականի ընդունումից հետո՝ տասնօրյա ժամկետում: Կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո` քսանօրյա ժամկետում:
74-րդ հոդվածն էլ սահմանում է, որ կառավարությունն իր կազմավորումից հետո՝ քսանօրյա ժամկետում, Ազգային ժողով է ներկայացնում իր ծրագիրը։ Կառավարության ծրագրին Ազգային ժողովի կողմից հավանություն տալու հարցը քննարկվում է արտահերթ եւ քվեարկության դրվում այն ներկայացվելուց հետո՝ հնգօրյա ժամկետում: Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու մասին որոշումն ընդունվում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:

Президент Армении сегодня примет отставку правительства 09/08/2016   15:12  |  Политика
Согласно поправкам в Основной закон страны, принятыми по итогам прошедшего в конце 2015 года референдума, до дня вступления новоизбранного Президента Республики в должность, назначение нового состава правительства осуществляется в соответствии с изменениями в Конституцию Армении от 2005 года.
Согласно ст. 55, Президент Республики принимает отставку Правительства в день  подачи премьер-министром заявления об уходе.
После принятия Президентом Республики отставки Правительства члены кабмина продолжают исполнение своих обязанностей до формирования нового Правительства.
Президент Республики назначает премьер-министра в десятидневный срок после принятия отставки Правительства. Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра.
Согласно ст. 74, Правительство после своего формирования  в двадцатидневный срок представляет на одобрение Национального Собрания программу своей деятельности. Вопрос об одобрении программы Правительства рассматривается во внеочередном порядке и выносится на голосование в пятидневный срок после его представления. Решение об одобрении программы Правительства принимается большинством голосов от общего числа депутатов Национального Собрания.
Овик Абраамян на состоявшемся 8 сентября заседании правительства объявил о своей отставке с поста премьер-министра Армении. Свое решение Абраамян объяснил необходимостью применения новых подходов.