Լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու գործը՝ դատարանում 09/07/2016 11:25 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի վարույթ է ընդունվել 2015թ. հունիսի 23-ին Ազատության հրապարակում լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու գործը:
Ըստ մեղադրական եզրակացության, պաշտոնատար անձինք՝ իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015թ. հունիսի 23-ին Ազատության հրապարակում խոչընդոտել են «Ֆոտոլուր» լրատվական գործակալության ֆոտոլրագրող Հայկ Բադալյանի մասնագիտական օրինական գործունեությանը և ապօրինաբար նրան բերման ենթարկել՝ խոչընդոտելով վերջինիս աշխատանքը, «Արմենիա» հեռուստաընկերության լրագրող Խաչատուր Եսայանի մասնագիտական օրնական գործունեությանը,ինչպես նաև Աշոտ Բոյաջյանի, լրագրող Արթուր Պապայանի մասնագիտական օրինական գործունեությանը:
Տաճատ Նորատունկյանին, Արթուր Այվազյանին, Կոստան Բուդաղյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ պաշտոնատար անձի կողմից, պաշտոնական դիրքն օգտագործելով՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը, իսկ Դավիթ Փերիխանյանին՝ 164-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը, և 185-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը:

Дело о воспрепятствовании деятельности журналистов в ходе электропротеста в Ереване поступило в суд 09/07/2016 11:52 | Криминальная хроника
Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш принял к своему производству дело о воспрепятствовании законной профессиональной деятельности журналистов в ходе проходившей 23 июня 2015 года на площади Свободы в Ереване акции протеста против подорожания электричества.
Согласно обвинительному заключению, 23 июня 2015 года на площади Свободы в Ереване должностные лица, воспользовавшись своим служебным положением, препятствовали фоторепортеру информационного агентства “Фотолур” Айку Бадаляну в осуществлении им своей законной профессиональной деятельности и незаконно подвергли его приводу. Кроме того, как отмечается в обвинительном заключении, указанные лица препятствовали законной профессиональной деятельности оператора телеканала “Армения” Хачатура Есаяна, а также Ашота Бояджяна и журналиста Артура Папаяна.
Тачату Норатункяну, Артуру Айвазяну и Костану Будагяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 164( воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенное должностным лицом с использованием своего должностного положения) УК Армении.
А Давиду Периханяну инкриминируют часть 1 статьи 164(Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста либо принуждение его к распространению или отказу от распространения информации) УК РА и ч.1 статьи 185( Умышленные уничтожение или повреждение имущества) УК РА.