Քանի դեռ կրակում են, անհնարին է բանակցային գործընթացում առաջընթաց արձանագրել. Շավարշ Քոչարյան 09/06/2016   14:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Քանի դեռ կրակում են, քանի դեռ սադրում են, անհնարին է ԼՂ կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում արձանագրել առաջընթաց:
Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 6-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, հայտնում է news.am-ը:
Նրա խոսքով, առաջընթացի ակնկալիք կարող է լինել միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի փոխի իր ապակառուցողական մոտեցումը:
Հարցին, թե ինչպես է գնահատում, որ այս պահին բանակցություններ, ըստ էության, չկան, Քոչարյանը պատասխանել է. «Ինչ է նշանակում չկա բանակցություն, նայած ինչի շուրջ: Հիմա շատ հստակ բանակցություններն ընթանում են այն հարցի շուրջ, որ Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումների պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն: Այդ տրամաբանությունը շատ հասկանալի է. քանի դեռ կրակում են, քանի սադրում են, անհնարին է արդեն կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում արձանագրել առաջընթաց»:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան օգոստոսի 31-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում ԼՂ հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները խորհրդակցություններ կանցկացնեն:
16:09 02/09/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂՀ ճանաչումը կարող է արդյունավետ դարձնել ամբողջ բանակցային գործընթացը. Շավարշ Քոչարյան. 1In.am (Տեսանյութ)
17:16 31/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովٳմ կքննարկվի նաև ԼՂ հարցը
16:30 31/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՉկա այն մեկը, ով կարող է հենց այնպես գալ և տարածք զիջել. Թևան Պողոսյան
16:18 31/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼեռնային Ղարաբաղը Եվրոպայի մաս է, և նրա ժողովուրդը պատկանում է եվրոպական ընտանիքին. Հերմինե Նաղդալյան

Пока стреляют, прогресс в карабахском урегулировании невозможен - Шаварш Кочарян 09/06/2016   15:16  |  Карабахский конфликт
Пока стреляют, пока провоцируют, прогресс в переговорном процессе по карабахскому урегулированию просто невозможен. С таким заявлением в беседе с журналистами в парламенте Армении 6 сентября выступил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, передает news.am.
По словам Кочаряна, рассчитывать на прогресс можно будет лишь тогда, когда Азербайджан изменит свой деструктивный подход.
На вопрос, какую вы дадите оценку тому, что на этот момент переговоры, по существу, не проводятся, Кочарян ответил: «Что означает, нет переговоров, смотря вокруг чего? Сейчас ведутся очень четкие переговоры о том, чтобы договоренности, достигнутые во время встреч в Вене и Санкт-Петербурге, были претворены в жизнь. Эта логика понятна:  пока стреляют, пока провоцируют, прогресс в переговорном процессе по карабахскому урегулированию просто невозможен».
СМИ напоминает, что официальный представитель МИД России Мария Захарова в беседе с журналистами  31 августа заявила о том, что 8 сентября в Москве состоятся консультации сопредседателей МГ ОБСЕ по карабахскому вопросу.
17:12 03/08/2016  |  Карабахский конфликтМГ ОБСЕ ищет возможность организовать встречу президентов Армении и Азербайджана - Уорлик
20:34 01/08/2016  |  Карабахский конфликтОдносторонних уступок при урегулировании карабахского конфликта не будет,это исключено - Серж Саргсян