Նախագահը ներկա է գտնվել Երևանի Պ.Ի.Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոցի հիմնանորոգված շենքի բացման արարողությանը 09/05/2016   14:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել հիմնանորոգված Երևանի Պ.Ի. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտական դպրոցի բացման արարողությանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և երաժշտական դպրոցի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել նորաբաց դպրոցում, ծանոթացել ուսումնառության պայմաններին, զրուցել դպրոցի ուսուցիչների ու սաների հետ, որից հետո հիմնանորոգված դահլիճում ունկնդրել է տարբեր միջազգային և հանրապետական մրցույթների դափնեկիր՝ դպրոցի տաղանդավոր աշակերտների կատարումները:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ԱՄՆ արևելյան ափի տեղական մարմնի հովանավորությամբ իրականացված լայնածավալ աշխատանքների ավարտից հետո կրթօջախի բացման կապակցությամբ ելույթներ են ունեցել դպրոցի տնօրեն Մարտուն Կոստանդյանը, հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը և հիմնադրամի ԱՄՆ արևելյան ափի ատենապետ Խորեն Բանդազյանը, ովքեր գոհունակությամբ են նշել, որ հիմնանորոգման շնորհիվ նոր աստիճանի է բարձրացվել դպրոցի կարգավիճակը, և այժմ հնարավորություն կա կազմակերպելու նաև հանրապետության հեռավոր շրջաններից, Արցախից, արտերկրից շնորհալի, տաղանդավոր երեխաների ուսումը դպրոցում՝ կատարելագործելով ուսումնական գործընթացն ու հասնելով նոր նվաճումների: Հիմնանորոգված կրթօջախում այսօր սովորում է ավելի քան 600 աշակերտ, ովքեր բարձրակարգ երաժշտական կրթությանը զուգահեռ ստանում են հանրակրթական կրթություն:

Президент Армении присутствовал на церемонии открытия отремонтированного здания ереванской музыкальной школы имени Чайковского 09/05/2016   17:26  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на церемонии открытия капитально отремонтированного здания Ереванской средней музыкальной школы имени П.И.Чайковского, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент в сопровождении министра культуры РА Асмик Погосян, мэра Еревана Тарона Маргаряна, представителей Всеармянского фонда «Айастан» и руководства музыкальной школы обошел обновленное здание школы, ознакомился с условиями учёбы, побеседовал с учителями и воспитанниками школы, вместе с которыми в капитально отремонтированном зале прослушал концерт в исполнении талантливых учеников школы - лауреатов международных и республиканских конкурсов.
В связи с открытием школы после широкомасштабных ремонтных работ, выполненных при спонсорской поддержке местного отделения Восточного побережья США Всеармянского фонда «Айастан», выступили директор школы Мартун Костандян, исполнительный директор Фонда Ара Варданян и председатель местного отделения Восточного побережья США Хорен Бандазян, которые с удовлетворением констатировали, что благодаря капитальному ремонту школа обрела новый статус. Было также отмечено, что появилась возможность для организации учебы в школе и  для талантливых детей из дальних районов, Арцаха, из-за рубежа.
В школе имени Чайковского учатся более 600 учеников, которые параллельно с высококлассным музыкальным образованием получают и общее образование.