Մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է ներմուծվել շուրջ 5 տոննա քաշով հոգեմետ նյութ. ՀՔԾ 09/05/2016 18:29 | Քրեական խրոնիկոն
Անհատ ձեռնարկատեր Ն. Թ.-ն Ռուսաստանի Դաշնությունից ձեռք է բերել և 25.07.16թ. ՀՀ պետական սահմանով սահմանված կանոնների խախտմամբ, առանց համապատասխան լիցենզիայի առկայության, մաքսանենգ ճանապարհով ներմուծել է ներկերի արտադրության մեջ օգտագործվող շուրջ 5 տոննա քաշով «Տոլուոլ» տեսակի հոգեներգործուն նյութ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Ստուգումներով պարզվել է, որ հիշյալ հոգեներգործուն նյութերը ներմուծելիս փաստաթղթերը ներկայացվել են ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մաքսային ծառայության Բագրատաշենի բաժանմունքի ծառայողներին, որից հետո վերջիններիս կողմից թույլատրվել է բեռի բացթողումը:
«Տոլուոլ» տեսակի հոգեներգործուն նյութը ՀՀ պետական սահմանով սահմանված կանոնների խախտմամբ տեղափոխելու և ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ մաքսային ծառայողների կողմից իրենց պարտականության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետի և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ:

Частного предпринимателя заподозрили в контрабандном ввозе на территорию Армении 5 тонн психотропного вещества 09/05/2016   18:51  |  Криминальная хроника
Уголовное дело заведено по факту контрабандного ввоза в Армению 5 тонн психотропного вещества.
Как сообщает Специальная следственная служба РА, частный предприниматель Н.Т. приобрел в Российской Федерации и 25-го июля с.г., с нарушением установленных правил и без наличия соответствующей лицензии, ввёз контрабандным путем в Армению через государственную границу 5 тонн психотропного вещества "Толуол", применяемого в производстве красок.
По результатам проверок выяснилось, что при ввозе указанного психотропного вещества документы были представлены сотрудникам Баграташенского отделения Таможенной службы Комитета по госдоходам, которые дали разрешение на провоз груза.
По данному факту заведено уголовное дело по признакам пункта 1 части 4 статьи 267.1 (нарушение правил производства, приобретения, хранения, учета, выпуска, перевозки или пересылки наркотических средств или психотропных веществ) и части 1 статьи 315 (служебная халатность) Уголовного кодекса Армении. Дело поступило в производство Специальной следственной службы.