54-ամյա կնոջն սպանել է խորթ որդին. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն 09/05/2016   14:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 54-ամյա կնոջ սպանության դեպքի առթիվ, կասկածյալը ձերբակալվել է։
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թվականի սեպտեմբերի 3-ին՝ ժամը 09:50-ին, Լուսաղբյուր համայնքի ղեկավարից ահազանգ է ստացվել, որ գյուղի տներից մեկում հայտնաբերվել է կնոջ դիակ։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը եւ պարզել, որ մահացածը 1962 թ. ծնված Հայկուշ Սարգսյանն է, ում դիակի վրա հայտնաբերվել են բռնության հետքեր։
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական քննության տվյալներով՝ կինը բնակվել է իր խորթ որդու հետ։ Վերջիններս Լուսաղբյուր գյուղ են տեղափոխվել Գյումրիից՝ օգոստոսին՝ անասնապահությամբ զբաղվելու նպատակով։ Դեպքի օրը նա տանը գտնվել է որդու հետ միասին, ով, կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանելով տարբեր հարվածներ է հասցրել կնոջ մերմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներ։
Շիրակի մարզում մորը սպանելու կասկածանքով որդին ձերբակալվել է. հարուցվել է քրեական գործ
Կասկածյալը ձերբակալվել է եւ հարցաքննվել, որի ժամանակ մանրամասն ցուցմունք է տվել դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ եւ զղջացել կատարվածի համար։
Քրեական գործով հարցաքննվել են մի շարք վկաներ, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն: Ստուգվել է տղամարդու սթափությունը եւ սթափության վիճակի զննության թիվ 35 արձանագրության համաձայն` նրա արտաշնչած 1լ օդի մեջ պարունակվում է 0.74 մգ ալկոհոլ: Հարցումներ են ուղարկվել համապատասխան բուժհաստատություններ՝ տուժողի եւ կասկածյալի հոգեկան հիվանդությամբ տառապելու հանգամանքը պարզելու նպատակով:

Пасынок задержан по подозрению в убийстве мачехи в селе Лусахбюр - СК Армении 09/05/2016 16:16 | Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Ширакской области возбуждено уголовное дело по факту убийства 54-летней женщины, подозреваемый задержан.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 3 сентября в 09:50 от главы сельской общины Лусахбюр поступил сигнал о том, что в одном из сельских домов обнаружен труп женщины.
На место немедленно выехала оперативно-следственная группа, которая установила что умершая - Айкуш Саркисян, 1962 года рождения. На ее теле обнаружены следы насилия.
По данному факту следственным управлением СК РА по Ширакской области в тот же день было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104 (убийство) УК Армении, а также были предприняты необходимые следственные действия для установления всех обстоятельств произошедшего.
По данным предварительного следствия, женщина проживала со своим пасынком. В августе они переехали в село Лусахбюр из Гюмри с тем, чтобы заняться животноводством. В день инцидента она находилась дома вместе с сыном, который, в результате ссоры на бытовой почве, нанес женщине удары по разным частям тела, причинив ей несовместимые с жизнью увечья.
Подозреваемый задержан и допрошен. В ходе допроса он дал подробные показания относительно обстоятельств инцидента и раскаялся в содеянном.
В рамках уголовного дела был допрошен ряд свидетелей, назначена судебно-медицинская экспертиза тела. Мужчину проверили на трезвость. Согласно протоколу осмотра, проверка показала содержание 0,74 мг алкоголя на 1 л выдыхаемого воздуха.
В соответствующие медицинские учреждения направлены запросы для выяснения наличия у жертвы и подозреваемого психических заболеваний. Предварительное следствие продолжается.