Դսեղում ապօրինի ծառահատման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել 08/19/2016 18:49 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Դսեղում ապօրինի ծառահատման դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
2016 թվականի օգոստոսի 18-ին լրատվամիջոցներով տեղեկատվություն է տարածվել այն մասին, որ Լոռու մարզի Դսեղ գյուղում ապօրինի հատվել են հայ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի անվան տուն-թանգարանի տարածքում գտնվող եղևնի և այլ տեսակի ծառեր՝ բուսական աշխարհին պատճառելով զգալի վնաս:
Դեպքի առթիվ օգոստոսի 19-ին Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական միջոցառումներ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու համար:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի (անձանց) ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту незаконной вырубки деревьев на территории Дома-музея Туманяна 08/20/2016   01:12  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту незаконной вырубки деревьев в селе Дсех. Об этом сообщает пресс-служба СК.
“18 августа 2016 года в СМИ появилась информация о том, что на территории расположенного в селе Дсех Дома-музея известного писателя Ованнеса Туманяна незаконно были вырублены ели и другие виды деревьев. Флоре был нанесен значительный ущерб”, - говорится в сообщении.
По данному факту 19 августа было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 296(Незаконная порубка деревьев, кустарников и растительного покрова)  Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.
“Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные мероприятия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования обстоятельств дела. Соответствующим подразделениям полиции дано поручение принять меры для установления личности предполагаемого преступника или преступников и обеспечения их явки в орган, осуществляющий производство”, - отмечается в сообщении.