Եղիշե Պետրոսյանի մասով վարույթը կարճվել է 08/06/2016   12:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում շարունակվում է հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, քննվող քրեական գործերով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ ՔԿ իրավասության շրջանակներում։
Ձեռք բերված ապացույցների գնահատմամբ՝ վարույթն իրականացնող մարմինն օգոստոսի 5-ին որոշում է կայացրել որպես կասկածյալ ներգրավված Եղիշե Պետրոսյանի նկատմամբ դադարեցնել քրեական հետապնդումը և նրա մասով վարույթը կարճել։
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ քրեական գործով օգոստոսի 5-ի դրությամբ որպես մեղադրյալ ներգրավվել է 8 անձ, որոնցից 3-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 5-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ քրեական գործի շրջանակներում դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, անհրաժեշտ օպերատիվ-որոնղական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություններ են տրվել ոստտիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին։

Производство по делу в части, касающейся музыканта Егише Петросяна, прекращено – СК Армении 08/06/2016   12:47  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел СК Армении продолжается производство предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту беспорядков, произошедших в административном районе Эребуни и Нубарашен поздно вечером 29 июля.
Как сообщает пресс-служба СК, по расследуемым уголовным делам предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение разностороннего, объективного и полного расследования в рамках юрисдикции СК.
"По итогам оценки полученных доказательств орган, осуществляющий производство, 5 августа принял решение приостановить уголовное преследование в отношении привлеченного в качестве подозреваемого певца и музыканта Егише Петросяна, и производство по делу в части, касающейся его, прекратить", - говорится в сообщении.
СК также сообщает, что  по состоянию на 5 августа в качестве обвиняемых по уголовному делу привлечены 8 человек, троим из них - предъявлены обвинения по части 1 статьи 225, а пятерым – по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА.
“Предварительное следствие продолжается, проводятся крупномасштабные следственные и процессуальные действия, направленные на установление  в рамках уголовного дела всех обстоятельств инцидента. Соответствующим подразделениям Полиции даны поручения по принятию необходимых оперативно-розыскных мер. Информация о принимаемых по результатам предварительного следствия процессуальных решениях будет предоставляться периодически”, - отмечается в сообщении.