ՊՊԾ գնդի զինված զավթման փաստով հարուցված քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է 44 անձ. 42-ը կալանավորված են 08/05/2016   13:57  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է, որ ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային  ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի զավթման փաստի առթիվ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածների հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությամբ 2016 թվականի օգոստոսի 2-ին հանձնվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը:
Ինչպես հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, ներկայումս նախաքննությունն իրականացվում է  48 քննիչներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից: Քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված է 44 անձ, ևս 2-ը ունեն կասկածյալի կարգավիճակ: 42 անձ կալանավորված է, 3 անձ գտնվում է հիվանդանոցում: Մյուսների նկատմամբ ընտրված են անազատության մեջ պահելու հետ չկապված խափանման միջոցներ: Բոլոր մեղադրյալներին տարբեր համակցություններով մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ (պատանդ վերցնելը), 219-րդ (շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) հոդվածներով: Տուժող է ճանաչվել 19 անձ, որից 10-ը՝ որպես պատանդ վերցնելու կամ պահելու մասով:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նշված քրեական գործով առկա և ստացվելիք ապացույցների հիման վրա բոլոր մեղադրյալների գործողություններն անհատականացվելու են, նրանց վերագրվող արարքներին իրավական գնահատական տալուց հաշվի են առնվելու ենթադրյալ հանցագործությանը նրանց հավանական մասնակցության բնույթը և աստիճանը, յուրաքանչյուրի կատարած գործողությունների հանրային վտանգավորության աստիճանը և պատճառած հետևանքների ծանրությունը:
Հիշեցնում ենք, որ ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված հիմքերի և պայմանների առկայության դեպքում հանցագործությունից կամովին հրաժարված անձինք կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից, եթե նրանց փաստացի կատարած արարքներն այլ հանցակազմ չեն պարունակում:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հայտնում է նաև, որ մեղադրյալների նկատմամբ ընտրված կալանավորումը բացառապես նպատակ է հետապնդում քննության վաղ փուլերում կանխել նրանց հնարավոր ոչ պատշաճ վարքագիծը և ապահովել քրեական վարույթի բնականոն ընթացքը, ուստի սույն քրեական գործի քննությամբ հետաքրքրված հանրությանը համոզիչ կերպով հորդորում ենք՝ այդ խափանման միջոցի կիրառումը չգնահատել կամ չմեկնաբանել որպես պատժիչ միջոցառում:
Նախաքննության ընթացքի և միջանկյալ արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:
12:17 04/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրիում ոստիկանների կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու, լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելու վերաբերյալ ՀՔԾ-ում նախապատրաստվում են նյութեր
11:43 04/08/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Գևորգ Մելքոնյանի նկատմամբ խափանման միջոցը փոփոխվել է (տեսանյութ)

Обвиняемыми по уголовному делу о захвате территории полка ППС в Ереване проходят 44 человека 08/05/2016   14:40  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении сообщает, что по ходатайству Службы национальной безопасности РА уголовное дело о захвате 17 июля территории полка патрульно-постовой службы Полиции 2 августа 2016 года  было передано ССС РА.
Ведомство напоминает, что дело заведено по признакам статей 219 и 235 Уголовного кодекса РА.
Как сообщает пресс-служба ССС Армении, предварительное расследование дела проводится следственной группой в составе 48 следователей. Обвиняемыми по уголовному делу проходят 44 человека, еще двое находятся в статусе подозреваемых. 42 человека заключены под стражу. Трое человек находятся в больнице. В отношении остальных избрана мера пресечения, не связанная с лишением свободы. Всем обвиняемым по различным совокупностям предъявлены обвинения по ст. 218(Захват заложника), ст. 219(Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи), ст.235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Потерпевшими признаны 19 человек, 10 из них по части, касающейся взятия в заложники и удержания в заложниках.
Специальная следственная служба сообщает, что на основе имеющихся и получаемых доказательств действия всех обвиняемых будут индивидуализированы, при даче приписываемым им деяниям уголовно-правовой оценки будут учтены характер и степень их вероятного участия в предполагаемом преступлении, степень общественной опасности совершенных каждым из них действий и тяжесть последствий.
Ведомство напоминает, что в случае наличия предусмотренных законодательством РА оснований и условий лица, добровольно отказавшиеся от преступления, могут  быть освобождены от уголовной ответственности, если фактически совершенные ими деяния не содержат иного состава преступления.
Специальная следственная служба также информирует что избранная в отношении обвиняемых мера пресечения в виде заключения под стражу исключительно преследует цель пресечь их возможное ненадлежащее поведение на ранних этапах расследования и обеспечить нормальный ход уголовного производства, поэтому ССС призывает  заинтересованную расследованием данного уголовного дела общественность не расценивать или трактовать данную меру пресечения как карательное мероприятие.
“Информация о ходе предварительного следствия и промежуточных результатах будет предоставляться периодически” , - отмечается в сообщении.