ԼՂՀ ՄԻՊ. Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից խոշտանգումների փաստահավաք գործունեությունը շարունակվում է 08/05/2016   10:52  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախում շարունակում են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ԼՂՀ խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած խոշտանգումների վերաբերյալ փաստահավաք գործունեությունը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Դա բավականին  ժամանակատար աշխատանք է: Մենք այժմ կապի մեջ ենք նաեւ համապատասխան կառույցների հետ,  առանձին վարույթ ենք հարուցել»,-նշեց նա:
Ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Բաշ Քարվենդ բնակավայրի մոտակայքում իրականացրել է զոհվածների մարմինների փոխանակում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև։ Ղարաբաղյան կողմին է հանձնվել ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում առաջնագծում զոհված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի 18 զինծառայողի մարմին: Ադրբեջանական կողմից հանձնված զոհվածների բոլոր մարմինները ենթարկված են եղել խոշտանգման ու անարգանքի։
Ապրիլի 22-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ իրականացրած դաժանությունների մասին զեկույցը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին՝ մասնավորապես, ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների հարցերով հատուկ զեկուցողին, ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Օմբուդսմենների միջազգային ինստիտուտին, ինչպես նաեւ Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture  եւ մի շարք այլ իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպություններին:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե ինչ արդյունք է ունեցել տվյալ հարցում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը, Ռուբեն Մելիքյանը պատասխանեց.
«Տեսանելի արդյունքներից մեկը թերեւս Մարդու իրավունքների միջազգային դաշնության (FIDH) զեկույցն է, որտեղ  բավականին շատ հղումներ են կատարվել հենց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցին, արցախյան դիրքորոշմանը, չնայած այնտեղ ներկայացված է նաեւ ադրբեջանական դիրքորոշումը: Փորձ է արվել օբյեկտիվորեն անդրադարձ կատարել, քանի որ պետք է հասկանալ՝ որքան էլ մեր գնահատականներն անկախ լինեն, միեւնույնն է, այն դիտվելու է որպես արցախյան կողմի փաստաթուղթ»,- ասաց ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Նա հստակեցրեց, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի խնդիրն այս հարցում գործընկեր կազմակերպություններին իրավիճակը հստակ եւ հասկանալի լեզվով ներկայացնելն է:
«Տվյալ զեկույցն ուղարկվել է միջազգային կառույցներին ավելի շատ տեղեկատվություն տարածելու, ուշադրություն հրավիրելու համար, որպեսզի մարդիկ ավելի ուշադիր լինեն արցախյան իրադարձություններին, հետեւեն դրանց զարգացմանը:  Այսինքն ՝ սա այս դեպքում ֆորմալ իրավիճակ չէ, ֆորմալ կլինի, օրինակ՝ միջազգային դատական ատյանների կապակցությամբ»,- եզրափակեց Ռուբեն Մելիքյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում վերլուծված են Ադրբեջանի հայատյաց՝ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր պահանջները խախտող քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա սարսափեցնող հետևանքները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով: Զեկույցում քննարկված են Ադրբեջանի կողմից հայկական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ատելության և բռնության դրդելու մասին վկայող՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների օբյեկտիվ գնահատականները, ինչպես նաև ներկայացված է ատելության քարոզը զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական ցանցերում:
Ընդ որում, առանձին ներկայացված է Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնատար, ինչպես նաև հանրային այլ անձանց՝ ատելություն և բռնություն քարոզող հետևողական գործունեությունը:

Продолжается сбор фактов об учиненных азербайджанцами зверствах в отношении армянских военнослужащих – омбудсмен НКР 08/05/2016   11:19  |  Карабахский конфликт
В НКР продолжается сбор фактов о применении пыток в отношении армянских военнослужащих и мирного населения со стороны азербайджанских ВС в апреле этого года. Об этом в беседе с “Арменпресс” сообщил Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.
"Это довольно трудоемкий процесс. Мы поддерживаем связь с соответствующими структурами, и возбудили отдельное производство”,- сказал он.
10 апреля с.г., в соответствии с ранее достигнутой договоренностью, Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших при посредничестве Международного Комитета Красного Креста и Офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ осуществила близ населенного пункта Баш-Карвенд обмен телами погибших между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджаном.
В ходе обмена карабахской стороне были переданы тела 18 военнослужащих Армии обороны НКР, погибших на передовой линии в результате широкомасштабной военной агрессии, осуществленной Азербайджаном с 2-5 апреля с.г.. Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших в присутствии сотрудников Международного Комитета Красного Креста зафиксировала, что переданные азербайджанской стороной тела погибших были подвергнуты истязаниям и глумлению.
22-го апреля Защитник прав человека НКР представил доклад о применении пыток в отношении армянских военнослужащих и мирного населения со стороны азербайджанских ВС в международные организации – в ООН, ОБСЕ, Международный институт омбудсмена, Европейский институт омбудсмена, докладчику по правам человека ОБСЕ, Human Rights Watch, Amnesty International, Association for the Prevention of Torture и пр.
Что же касается последовавшего на это отклика, то, по словам Рубена Меликяна, одним из заметных результатов был доклад Международной федерации по правам человека (FIDH), в котором содержится много ссылок на доклад Защитника прав человека НКР, хотя там представлена также позиция азербайджанской стороны. Была попытка объективной оценки, поскольку мы пытались понять, что как бы независимы ни были наши оценки, все равно, они будут рассматриваться как документ арцахской стороны”,- сказал Защитник прав человека НКР Рубен Меликян.
“Данный доклад был направлен в международные инстанции в большей степени для распространения информации, привлечения внимания к арцахским событиям. Пока это носит неформальный характер, формальным процесс станет, если обратиться, например, в судебные инстанции”,- сказал омбудсмен НКР.
Кроме того, в докладе Защитника прав человека НКР представлена армянофобская политика Азербайджана, противоречащая всем международным нормам, подтверждаемая ужасающими последствиями и конкретными случаями зверств. Представлена также армянофобская пропаганда в СМИ и соцсетях, а также высказывания общественных лиц, содержащие пропаганду насилия.