Արման Թաթոյանը և «Human Rights Watch»-ի ներկայացուցիչները քննարկել են վերջին իրադարձությունների հետ կապված հարցեր 08/05/2016   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել «Human Rights Watch» միջազգային կազմակերպության փոխտնօրեն, Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի գծով ղեկավարի տեղակալ Ջեյն Բյուքենենի եւ նույն կազմակերպության Հարավային Կովկասի գծով տնօրեն Գիորգի Գոգիայի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ՄԻՊ աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է ոստիկանության կողմից թույլ տրված խախտումների, քաղաքացիների նկատմամբ բռնություն գործադրելու մասին տեղեկությունների հիման վրա մանրամասն ու հաշվետու քննություն իրականացնելու կարևորությունը: Պաշտպանը Ջ. Բյուքենենին եւ Գ. Գոգիային տեղեկացրել է, որ արդեն իսկ համապատասխան նյութերն ուղարկել է քրեական հետապնդման մարմիններին՝ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգի շրջանակներում դրանք քննարկելու նպատակով:
Քննարկվել է նաև ատելության խոսքի դեմ պայքարի ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, այդ ուղղությամբ համատեղ միջոցառումներ իրականացնելու հնարավորությունները: Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրել է ազատությունից զրկման վայրերում մշտադիտարկման ուղղությամբ իր եւ իր աշխատակազմի գործունեությունը՝ կալանավորված կամ ձերբակալված անձանց պահման պայմանների, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակի ուսումնասիրության նպատակով:
«Human Rights Watch» միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչները կարեւորել են Պաշտպանի հետ հանդիպումը՝ պատրաստակամություն հայտնելով հետագայում ևս շարունակել համագործակցությունը:
12:17 04/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրիում ոստիկանների կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու, լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելու վերաբերյալ ՀՔԾ-ում նախապատրաստվում են նյութեր

Омбудсмен Армении обсудил с представителями Human Rights Watch недавние события в Ереване 08/05/2016 15:47 | Лента новостей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян провел рабочее обсуждение с заместителем директора международной правозащитной организации Human Rights Watch (HRW) по Европе и Центральной Азии Джейн Бьюкенен и директором данной организации по Южному Кавказу Георгием Гогия. Об этом сообщает пресс-служба офиса омбудсмена РА.
В ходе встречи была подчеркнута важность проведения детального и подотчетного расследования на основe сообщений о допущенных сотрудниками Полиции нарушениях, применении силы в отношении граждан. Омбудсмен сообщил Бьюкенен и Гогие, что соответствующие материалы уже направлены в органы предварительного следствия для их рассмотрения в рамках процедуры, предусмотренной Уголовно-процессуальным кодексом РА. В ходе Арман Татоян представил свою деятельность и работу офиса омбудсмена РА по мониторингу в местах лишения свободы с целью изучения условий содержания задержанных или арестованных лиц, ситуации с обеспечением соблюдения их прав.
Представители международной правозащитной организации Human Rights Watch придали важность встрече с омбудсменом, выразив готовность продолжить сотрудничество и в дальнейшем.