Արմեն Լամբարյանի և Սեդրակ Նազարյանի խոշտանգման մասին տեղեկությունները չեն հաստատվել. ՄԻՊ 08/05/2016 09:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կեսգիշերից հետո հայտնեց, թե հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ զինված խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանը և Սեդրակ Նազարյանը ենթարկվել են խոշտանգման։ Տեղեկություններ են ստացվել նաև այն մասին, որ խոչընդոտվում է Ա․ Լամբարյանի փաստաբանի մուտքը նրա մոտ և որ փաստաբանը չի կարողանում ներգրավվել քրեական վարույթին։ Ա.Լամբարյանին և Ս.Նազարյանին խոշտանգման ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկություններ են հրապարակվել նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ, հաղորդում ստանալուց անմիջապես հետո՝ նախօրեին, ժամը 20-ի սահմաններում, աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Տեղի են ունեցել առանձին հանդիպումներ ինչպես Արմեն Լամբարյանի, այնպես էլ Սեդրակ Նազարյանի հետ, կատարվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ։
«Մանրամասն ուսումնասիրությունների, ինչպես նաև առանձնազրույցների ընթացքում Ա․ Լամբարյանին կամ Ս․ Նազարյանին խոշտանգման կամ որևէ այլ տեսակի վատ վերաբերմունքի ենթարկելու մասին տեղեկությունները չեն հաստատվել: Բուժանձնակազմի վերաբերմունքի առնչությամբ նշված անձանց կողմից որևէ բողոք չի ներկայացվել։
Ինչ վերաբերում է փաստաբանի մուտքին կամ նրան վարույթին չներգրավելուն, ապա այդ հարցն արդեն քննարկվել է փաստաբանի հետ և այն պարզելու նպատակով վաղն առավոտյան համապատասխան գրություն կուղարկվի նախաքննության մարմնին»,-ասված է ՄԻՊ աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։

Информация о пытках в отношении двоих членов группы “Сасна црер” не подтвердилась – омбудсмен Армении 08/05/2016   10:44  |  Лента новостей
Информация о пытках в отношении двоих членов захватившей 17 июля полк патрульно-постовой службы Полиции в Ереване вооруженной группы “Сасна црер” Армена Ламбаряна и Седрака Назаряна не соответствует действительности, говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.
В офис Защитника прав человека Армении поступило сообщение о том, что члены вооруженной группы Армен Ламбарян и Седрак Назарян подвергались пыткам. Были получены сведения о том, что Армену Ламбаряну не разрешают видеться с адвокатом. Информация о пытках в отношении Армена Ламбаряна и Седрака Назаряна была опубликована также в СМИ.
По поручению омбудсмена Армении, сразу же после получения сообщений, накануне, примерно в 20:00,  представители офиса омбудсмена посетили медцентр “Эребуни”, где встретились с Арменом Ламбаряном и Седраком Назаряном, проведены соответствующие исследования.
“В ходе детального изучения, а также проведенных бесед сведения о пытках или о плохом обращении с С. Назаряном и А. Ламбаряном не подтвердились. По поводу  же отношения медперсонала никаких жалоб со стороны указанных лиц не поступало”, - говорится в заявлении.
Что же касается воспрепятствования работе адвоката, то данный вопрос уже обсуждался с ним. Для его прояснения утром 5 августа в орган предварительного следствия будет направлен письменный запрос”, – отмечается в заявлении офиса омбудсмена Армении.