Արցախի սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգով նախագահական կառավարման մոդել է առաջարկվում 08/03/2016   17:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԼՂՀ նախագահին կից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից հուլիսի 30-ին հանրապետության նախագահին ներկայացված սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը բաղկացած է նախաբանից, մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, կառավարման համակարգը, դատական իշխանությունը, տեղական ինքնակառավարումը եւ հանրաքվեն բաժիններից:
Արցախի ԱԺ մամլո ծառայությունից հայտնում են, թե հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը ներկայացված հայեցակարգի, մասնավորապես կառավարման համակարգի տարբերակի հանդեպ, տեղեկացնում են, որ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից առաջարկվել է նախագահական կառավարման մոդել:
Հայեցակարգը հանրապետության նախագահի կողմից հավանության արժանանալու դեպքում մասնագիտական հանձնաժողովը շարունակելու է աշխատանքները՝ սահմանադրական բարեփոխումների նախագծի վրա:
18:00 24/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումներին
10:05 24/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի քաղաքական ուժերը դիմել են հանրապետության Նախագահին՝ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու հարցով

В концепции реформы Конституции НКР предложена президентская модель госуправления 08/03/2016   18:25  |  Конституционные реформы
Представленная 30 июля президенту Нагорно-Карабахской Республики профильной комиссией по конституционным реформам концепция реформирования Конституции состоит из предисловия и 5 глав: основные права и свободы человека и гражданина, система управления, судебная власть, местное самоуправление и референдум.
“С учетом общественного интереса к представленной концепции, в частности к модели государственного управления, сообщаем, что комиссией по конституционным реформам предложена президентская модель государственного управления”, - говорится в сообщении, распространенном в среду пресс-службой Национального собрания НКР.
Также сообщается, что в случае одобрения президентом НКР концепции профильная комиссия продолжит работу над разработкой проекта конституционных реформ.