Կենցաղային հողի վրա վիճաբանությունն ավարտվել էր սպանությամբ. քրեական գործի նախաքննությունն ավարտված է. ՔԿ 08/02/2016 11:57 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Վահագնի գյուղի բնակիչ Ն. Քոչինյանի սպանության առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել Լոռու մարզի բնակիչ Ա.Կախյանին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Ն.Քոչինյանի դին հայտնաբերվել է 2016 թվականի փետրվարի 22-ին՝ ժամը 02.00-ին, Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհից շուրջ 300 մետր հեռավորության վրա, գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, սպանության շարժառիթը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում փայտանյութ վաճառելու շուրջ առաջացած տարաձայնությունների պատճառով, կենցաղային հողի վրա Ն.Քոչինյանի հետ 2016 թվականի փետրվարի 22-ին՝ ժամը 01-ի սահմաններում, վիճաբանել է Լոռու մարզի բնակիչ Ա.Կախյանը, որի ընթացքում ապօրինի կերպով ձեռք բերած և պահած հրազեն հանդիսացող «ՏՏ» տեսակի ատրճանակով կրակել է Քոչինյանի գլխին։ Ստացած հրազենային վնասվածքից վերջինս մահացել է։
Բացի այդ, պարզվել է, որ Ա. Կախյանը, գտնվելով հետախուզման մեջ, 2016 թվականի փետրվարին ապօրինի կերպով հատել է ՀՀ սահմանը։ Նա հայտնաբերվել է 2016 թվականի հունիսի 26-ին Բագրատաշենի սահմանային անցակետում և բերման ենթարկվել:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Ա. Կախյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին, 235-րդ հոդվածի 1-ին և 329-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Առաջադրված մեղադրանքում վերջինս իրեն մեղավոր է ճանաչել մասնակի։

Следствие по делу об убийстве жителя села Ваагни завершено – СК Армении 08/02/2016 12:21 | Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту убийства жителя села Ваагни Н. Кочиняна.
Как сообщает пресс-служба СК, на основе добытых доказательств жителю Лорийской области А. Кахяну предъявлены обвинения.
Ранее ведомство сообщило, что тело Н. Кочиняна с огнестрельным ранением в голову было обнаружено 22 февраля 2016 года в 02:00 на расстоянии почти 300 метров от автотрассы Ванадзор-Алаверди.
В результате следственных действий, предпринятых по возбужденному следственным управлением уголовному делу, была установлена личность предполагаемого преступника, мотив убийства.
По данным предварительного следствия, 22 февраля 2016 года около часа ночи между Н. Кочиняном и жителем Лорийской области А.Кахяном вспыхнула ссора из-за разногласий вокруг сбыта в РФ древесины. Во время ссоры А. Кахян из незаконно приобретенного и находившегося у него на незаконном хранении пистолета "ТТ" выстрелил в голову Кочиняну, который от полученного огнестрельного ранения скончался.
Кроме того, выяснилось, что А. Кахян, будучи в розыске, в феврале 2016 года незаконно пересек границу РА. Он был обнаружен 26 июня 2016 года на погранично-пропускном пункте “Баграташен” и был подвергнут приводу.
“По совокупности добытых доказательств А. Кахяну предъявлены обвинения по части 1 статьи 104 и части 1 статьи 235 и части 1 статьи 329 Уголовного кодекса РА. Последний признал себя виновным в предъявленных ему обвинениях частично. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законность предварительного следствия”, - отмечается в сообщении.