Պատանդառված բժիշկներն ազատության մեջ են 07/31/2016 10:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Զինված խմբի անդամների կողմից պատանդառված վերջին երկու բուժաշխատողները` բժիշկը Նորայր Թևանյանը և բուժքույր Մալինա Մարգարյանը եւս ազատության մեջ են: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի այս տեղեկությունները հաստատեց ՀՀ ԱՆ մամուլի քարտուղար Անահիտ Հայթայանը:
Առայժմ չի հաղորդվում, թե ինչպես է նրանց հաջողվել դուրս գալ գնդի տարածքից:
Հայտնի են զինյալ խմբի անդամների կողմից պատանդ վերցրված 4 բուժաշխատողների անունները
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ հուլիսի 27-ին մասնագիտական պարտքը կատարելու նպատակով ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած «Շտապօգնություն» ՓԲԸ բուժաշխատողների` երկու բժշկի` Նորայր Թևանյանին ու Սալվադոր Խեչոյանին, բուժակ Դավիթ Տոնոյանին, բուժքույր Մալինա Մարգարյանին զինյալ խմբի անդամները պատանդ են վերցրել:
«Ամբողջ աշխարհում անընդունելի, դատապարտելի երևույթ է, երբ փորձ է արվում ձեռք բարձրացնել մարդասիրական առաքելություն իրականացվող մասնագետների նկատմամբ»,- հայտարարել է առողջապահության նախարարությունը:
Բուժաշխատողներին պատանդ վերցնելը դատապարտող հայտարարությամբ հանդես եկան մի շարկ միջազգային կառույցներ, այդ թվում` Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, ԵՄ-ն:

В Минздраве Армении сообщили об освобождении всех находившихся в заложниках медиков 07/31/2016   12:03  |  Лента новостей
Находившиеся в качестве заложников на захваченной вооруженной группой территории полка патрульно-постовой службы полиции в Ереване последние двое медиков уже на свободе, сообщила корреспонденту “ФактИнфо” пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Анаит Айтаян.
Пока не сообщается, каким образом врачу Норайру Теваняну и медсестре Малине Маркаряна удалось выйти с территории полка ППС.
Минздрав Армении 27 июля заявил, что вооруженная группа взяла в заложники четырех сотрудников "Скорой помощи", прибывших на захваченную территорию полка ППС для оказания медпомощи раненым.
Позже один из медиков был освобожден, а другой ушел с раненым и не вернулся.
Ряд международных организаций, в том числе посольство США в Армении и ЕС, выступили с заявлениями, осудив захват врачей в заложники.