Մանկահասակ երեխաներ չեն հոսպիտալացվել 07/30/2016   13:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորենացի փողոցում և Սարի թաղում երեկ տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով մայրաքաղաքի բժշկական հաստատություններ տարբեր վնասվածքներով դիմած 73 անձանցից հիվանդանոցային բուժումն այս պահի դրությամբ շարունակում է 26-ը, որից 6-ը` ոստիկան։  Այդ մասին տեղեկացնում է Առողջապահության նախարարությունը:
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն դիմած 50 քաղաքացուց 36-ը դուրս է գրվել, մեկը տեղափոխվել է Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների կենտրոն։ Այս պահին այստեղ հիվանդանոցային բուժում է ստանում 13-ը։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, մեկ քաղաքացու աչքը վիրահատվել է, հեռացվել է վնասված ակնագունդը։
Երեկ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն է դիմել 16 անձ, որից 12-ը` ոստիկան, 2-ը` զինյալ խմբից։ Այս պահի դրությամբ բուժումը շարունակում է 8-ը։ Ինչպես որովայնային հրազենային վնասվածքով ոստիկանը, այնպես էլ 2 զինյալը վիրահատությունից հետո վերակենդանացման բաժանմունքում են։
2 տուժած բուժումը շարունակում է «Հերացի» թիվ 1 համալսարանական համալիրում, 1-ական տուժածներ` «Արմենիա» հանրապետական, «Իզմիրլյան» բժշկական և Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների կենտրոններում։
Բացի վերակենդանացման բաժանմունքներում գտնվողներից մյուսների վիճակը հիմնականում բավարարին մոտ է։ Բոլոր տուժածներին ցուցաբերվում է անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։
Նշենք, որ մամուլում շրջանառվող մանկահասակ երեխաներ հոսպիտալացնելու մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։

Малолетних детей среди госпитализированных после вчерашних инцидентов в Ереване нет 07/30/2016   13:57  |  Лента новостей
Информация о госпитализации малолетних детей после  вчерашних инцидентов на улице Хоренаци и квартале Сари тах не соответствует действительности. Об этом сообщили в министерстве здравоохранения Армении.
В больницах Еревана на данный момент из 76 обратившихся за медпомощью проходят лечение 26 человек, в том числе шестеро полицейских.
36 из 50 граждан, обратившихся в медцентр “Сурб Григор Лусаворич”, выписались из больницы, один переведен в ожоговый центр. По состоянию на данный момент стационарное лечение в больнице проходят 13 человек.  Как уже ранее сообщало ведомство, одному из пострадавших удалили поврежденное глазное яблоко.
Накануне в медцентр “Эребуни” обратились 16  человек,  из них 12 – полицейские, еще двое – члены вооруженной группы. В настоящий момент лечение проходит 8 человек.
Еще двое пострадавших находятся  в Университетской клинике имени Гераци, по одному пациенту в медцентра “Армения” и “Измирлян”, а также в ожоговом центре.
Состояние большинства пострадавших оценивается как удовлетворительное, кроме  находящихся в реанимации. Всем пострадавшим оказывается необходимая медпомощь.