Ալեք Ենիգոմշյանի պահման պայմանները հաշվի են առնում նրա հատուկ կարիքները. ՄԻՊ 07/29/2016   16:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային անվտանգության ծառայության ՁՊՎ-ում Ալեք Ենիգոմշյանի պահման պայմանները հաշվի են առնում նրա հատուկ կարիքները եւ հաշմանդամության առանձնահատկությունները: Այս մասին մասնավորապես ասված է Ալեք Ենիգոմշյանի
պահման պայմանների մասին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի  տարածած հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ այսօր առավոտյան Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն կրկին այցելել են ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Ձերբակալվածների պահման վայր՝ Ալեք Ենիգոմշյանին տեսակցության: Տեղի է ունեցել առանձնազրույց Ա. Ենիգոմշյանի հետ, ինչպես նաեւ հանդիպում ՁՊՎ ղեկավարության հետ:
Այցի ընթացքում կատարված մանրամասն ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա. Ենիգոմշյանի խնամքի կազմակերպման համար ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական ապահովության նախարարության «Նորքի տուն-ինտերնատ» կազմակերպությունից արդեն իսկ ԱԱԾ Ձերբակալվածների պահման վայր են գործուղվել հատուկ մասնագետներ: Այցի պահին մեր ներկայացուցիչները հանդիպել են նաեւ խնամքի համար ՁՊՎ-ում ներկա բուժքույր-մասնագետին: Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Ա. Ենիգոմշյանին խնամքի համար գործուղված է չորս մասնագետ եւ խնամքի համար սահմանված է շուրջօրյա հերթապահություն՝ յուրաքանչյուրի համար 8 ժամ տեւողությամբ:
Պարզվել է նաեւ, որ Ալեք Ենիգոմշյանը արդեն ստացել է հանձնուք, նրան տրամադրված է անհրաժեշտ դեղորայք ստանալու հնարավորություն եւ արդեն իսկ ստացել է որոշակի դեղեր, տրամադրված են հիգիենայի պարագաներ եւ ապահովված է նաեւ ՁՊՎ-ում զբոսանքի հնարավորությունը: Ինչպես նշել ենք, նրան տրամադրվել է նաեւ սեղան եւ ռադիոընդունիչ:
Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների ներկայությամբ ՁՊՎ-ի պետը Ա. Ենիգոմշյանին է հանձնել վերջինիս վերաբերող ինչպես անձնական, այնպես էլ դատավարական փաստաթղթեր՝ բրալյան գրով:
Ա. Ենիգոմշյանը ՁՊՎ-ի վարչակազմի դեմ բողոք չի ներկայացրել:
Վերը շարադրվածը վկայում է, որ Ազգային անվտանգության ծառայության ՁՊՎ-ում Ալեք Ենիգոմշյանի պահման պայմանները հաշվի են առնում նրա հատուկ կարիքները եւ հաշմանդամության առանձնահատկությունները:

Офис омбудсмена Армении рассказал об условиях содержания Алека Енигомшяна в МСЗ 07/29/2016   18:19  |  Лента новостей
Офис омбудсмена Армении распространил заявление по поводу условий содержания в МСЗ СНБ РА представителя оппозиционного движения «Учредительный парламент» Алека Енигомшяна, задержанного в рамках уголовного дела о захвате полка патрульно-постовой службы Полиции в Ереване и имеющего инвалидность.
Сообщается, что 29 июля представители омбудсмена вновь посетили КПЗ СНБ Армении и побеседовали с А. Енигомшяном наедине. Правозащитники также встретились с начальством КПЗ.
В ходе проведенных доскональных исследований выяснилось, что в место содержания задержанных  уже направлены специалисты ГНКО «Дом-интернат Норка» министерства труда и социальных вопросов Армении. Согласно заявлению, на момент посещения представители омбудсмена встретили в КПЗ также находящуюся там медсестру – специалиста по уходу за лицами с инвалидностью.
Представители Офиса омбудсмена Армении уточнили, что для обеспечения ухода за А. Енигомшяном были направлены 4 специалиста, назначено круглосуточное дежурство (каждая смена по 8 часов).
Установлено также, что А. Енигомшян уже получил «передачу», ему предоставлена возможность принимать соответствующие лекарства, что уже сделано, предоставлены предметы гигиены, обеспечена возможность прогулки.
В присутствии представителей Офиса омбудсмена РА начальник КПЗ передал А. Енигомшяну процессуальные и личные документы, написанные шрифтом Брайля.
Алек Енигомшян жалоб на сотрудников КПЗ не представил.
«Все это свидетельствует о том, что при обеспечении условий содержания в КПЗ СНБ РА Алека Енигомшяна учтены его особые нужды и особенности, связанные с инвалидностью», – отмечается в заявлении Офиса омбудсмена.