Հայտնաբերվել է նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգեր կատարողը 07/28/2016 18:29 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների համակցված գործունեության շնորհիվ հայտնաբերվել է ս.թ. հուլիսի 27-ին նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգեր կատարած անձը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԱԾ Մամուլի կենտրոնը:
Ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված օրը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 1987թվականին ծնված Սարգիս Ռուբենի Սաֆարյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունից դեպի ՀՀ երկու առանձին զանգ կատարելով հայտնել է, թե իբր «Զվարթնոց» օդանավակայանում և «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում տեղադրված են ռումբեր, որոնք կարճ ժամանակում պայթելու են:
Հիշեցնում ենք, որ նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալը քրեորեն պատժելի արարք է /ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259 հոդված/, իսկ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր տրամադրությանտակ ունի բավարար միջոցներ ու հնարավորություններ նման ցանկացած արարք բացահայտելու և այն կատարած անձին հայտնաբերելու համար:
Փաստի կապակցությամբ ձեռք բերված նյութերը փոխանցվել են իրավասու պետական մարմիններին` համապատասխան իրավական ընթացակարգեր սկսելու համար:

СНБ нашла автора ложных звонков о якобы готовящихся терактах в Ереване 07/28/2016 20:48 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении благодаря скоординированным действиям соответствующих подразделений нашла автора ложного сигнала о якобы готовящемся 27 июля террористическом акте.
"В результате комплексных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что гражданин Армении Саркис Рубенович Сафарян( 1987 года рождения) дважды позвонил с территории Российской Федерации в Армению, сообщив, что якобы в аэропорту "Звартноц" и здании телекомпании "Армения" заложены бомбы, которые скоро взорвутся”, - говорится в сообщении СНБ.
В ведомстве напомнили, что ложный сигнал о готовящемся теракте является уголовно наказуемым деянием (статья 259 УК Армении), а Служба нацбезопасности располагает достаточными средствами и возможностями для раскрытия любого подобного деяния и выявления совершившего его лица.
"Добытые по данному факту материалы дела переданы компетентным госорганам для начала соответствующих правовых процедур", - отмечается в сообщении.