ՀՀ ոստիկանության ՊՊԾ գնդում գտնվող բուժաշխատողները շարունակում են մնալ նույն` պատանդի կարգավիճակում 07/28/2016 14:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկվանից ոչ միայն Հայաստանի ամբողջ բժշկական հանրության, այլև բազմաթիվ քաղաքացիների, արտերկրի հեղինակավոր մասնագետների կողմից հնչեցին զինյալներին ուղղված բազում կոչեր` Ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում պատանդ վերցված բուժաշխատողներին ազատ արձակելու մասին։ Դրանցում մեծ է շեշտադրումն այն գաղափարի, որ կատարված քայլը դուրս է մարդասիրության բոլոր սահմաններից և անընդունելի` ողջ աշխարհում:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, միանալով մեր բազմաթիվ քաղաքացիների և բժշկական հանրության հորդորներին, ևս մեկ անգամ կոչ է անում առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին:
Երեկ բուժակին ազատ արձակելու խոհեմ քայլը միայն դրական արձագանք է ստացել հանրության շրջանում։ Բայցև հանրությունը չի կարող ընդունել այն փաստը, որ ձեռք է բարձրացվում մարդասիրական առաքելություն իրականացնող մասնագետների նկատմամբ, ովքեր մեր երկրի համար ստեղծված լարված ու դժվարին այս օրերին գիշեր ու զօր, առանց տրտունջի, անկախ բոլոր հանգամանքներից շարունակում են բարձրակարգ բժշկական օգնություն տրամադրել ինչպես բոլոր քաղաքացիներին, այնպես էլ` վիրավորումներ ստացած տուժածներին` պատվով կատարելով մասնագիտական իրենց պարտքը, հավատարիմ մնալով իրենց երդմանը։
Առողջապահության նախարարությունը շարունակում է հորդորել և պահանջել ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին` առանց որևէ նախապայմանի: Եվ հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի զինյալ խմբի հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեցողներն այն ստանան պատշաճ պայմաններում։

Находящиеся на территории захваченного полка ППС в Ереване медработники все еще остаются в заложниках - Минздрав Армении 07/28/2016   15:35  |  Лента новостей
Со вчерашнего дня не только врачебное сообщество Армении, но и многочисленные граждане, ведущие зарубежные специалисты выступили с многочисленными призывами к захватившей 17 июля полк патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване вооруженной группе “Сасна црер” освободить удерживаемых в заложниках медработников. Об этом говорится заявлении министерства здравоохранения Армении.
Как отметили в ведомстве, в озвученных призывах в частности акцентируется тот факт, что предпринятый шаг переходит все границы гуманизма и является неприемлемым во всем мире.
Министерство здравоохранения Армении, присоединяясь к призывам многочисленных граждан и врачебного сообщества, еще раз призывает освободить удерживаемых в заложниках медработников без каких-либо предусловий.
“Благоразумный шаг по освобождению вечером 27 июля  фельдшера встретил только положительный отклик в обществе. Однако, общество не может принять факт посягательства в отношении осуществляющих гуманитарную миссию специалистов, которые  в эти столь напряженные и непростые для нашей страны дни денно и нощно, безропотно, независимо от всех обстоятельств продолжают оказывать высококачественную медицинскую помощь – как всем гражданам, так и пострадавшим, с честью выполняя свой профессиональный долг, оставаясь верными данной им клятве. Продолжаем призывать и требовать – без каких-либо предусловий освободить удерживаемых в заложниках медработников и создать возможность для оказания нуждающимся в стационарном лечении участникам вооруженной группы медпомощи в надлежащих условиях”, – подчеркивается в заявлении Минздрава Армении.
Позже Министерство здравоохранения Армении обнародовало имена взятых в заложники медработников. Их четверо.
"Прибывшие на территорию захваченного полка ППС для исполнения своего профессионального долга медработники ЗАО "Скорая помощь": двое врачей - Норайр Теванян и Сальвадор Хечоян, а также фельдшер Давид Тоноян и медсестра Малина Маркарян были взяты в заложники вооруженной группой", - сообщили ранее в Минздраве.