Մեր բանակը միշտ պետք է լինի ուժեղ, հասարակությունն էլ` համախմբված. Դավիթ Բաբայան 07/26/2016   14:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանային հատվածում հակառակորդի ակտիվացմանը նպաստում են Ադրբեջանի ներքաղաքական զարգացումները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի ակտիվությունը որևէ հանգամանքի հետ ուղղակիորեն կապ չունի, սահմանին այդպիսի պահվածքն Ադրբեջանի էությունն է ցույց տալիս: Ադրբեջանն ահաբեկչական, ֆաշիստական պետություն է, իսկ նման պետություններն այդպիսի պահվածք պետք է ցուցաբերեն: Դա այդ հիվանդության ախտորոշման մի ձևն է: Բայց կան որոշ զարգացումներ, որոնք էլ ավելի են խթանում նման պահվածքը: Եվ այս անգամ սահմանին ակտիվացումը ես կապում եմ Ադրբեջանում իրականացվող սահմանադրական բարեփոխումների հետ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծեց, որ, ըստ երևույթին, սկսվում է թագաժառանգին իշխանությունում երկարաժամկետ հաստատելու «օպերացիան»: Ադրբեջանը փոխում է  Սահմանադրությունը, նախագահի պաշտոնավարումը 7 տարի է լինելու: Որևէ սահմանափակում չի դրվելու և Ադրբեջանի նախագահը կարող է մի քանի անգամ ընտրվել: Առաջարկված փոփոխությունների համաձայն` ավելացվում է երկու փոխնախագահի պաշտոն և ուժեղացվում է նախագահի ինստիտուտը:
«Դրան հասնելու գործընթացը պահանջում է, որ հասարակության հետ ավելի ակտիվ աշխատանք տարվի: Պետք է նշել, որ ադրբեջանական հասարակությունն այդքան էլ դրական չի վերաբերում նման զարգացումներին, հետևաբար նորից պետք է շահարկվի արտաքին թշնամու կերպարը, պետք է ցույց տան, որ Արցախն ու Հայաստանն իրենց թշնամիներն են: Այսինքն` իրենց թալանը լեգիտիմացնելու համար կրկին հասարակության ուշադրությունը շեղելու միջոց ընտրվում է արտաքին թշնամին, տվյալ դեպքում Հայաստանն ու Արցախը»,-ավելացրեց Դավիթ Բաբայանը:
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարն ընդգծեց, որ անկախ նրանից, թե ինչ է տեղի ունենում Բաքվում, հայկական կողմը միշտ պատրաստ է: «Մեր բանակը միշտ պետք է լինի ուժեղ, և հասարակությունն էլ` համախմբված: Այդ ժամանակ մեզ հնարավոր չի լինի հաղթել»,-եզրափակեց Դավիթ Բաբայանը:

Давид Бабаян объяснил, чем обусловлена активность ВС Азербайджана на линии соприкосновения с НКР 07/26/2016   15:07  |  Лента новостей
Активности противника на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения способствуют внутриполитические развития в Азербайджане. Об этом в беседе с “Арменпресс” заявил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабабян.
“В общем, рост активности противника напрямую ни с чем не связан, это показывает суть поведения Азербайджана на линии соприкосновения. Азербайджан – фашистское, террористическое государство, а такие государства ведут себя именно подобным образом. Однако есть определенные процессы, которые стимулируют такое поведение. На сей раз связываю рост активности противника на границе с проводимыми в Азербайджане конституционными реформами”,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
Он подчеркнул, что, по всей вероятности, начинается “операция наследник”. Азербайджан влносит изменения в Конституцию, устанавливая семилетний президентский срок;ограничений на возможность переизбрания не будет. Кроме того, вводятся должности вице-президентов, а институт президента усиливается.
“Этот процесс требует более активной работы с обществом, поскольку азербайджанское общество относится к подобным явлениям не особенно положительно, поэтому вновь будет использован образ внешнего врага в лице Армении и НКР”, - добавил Бабаян.
Он отметил, что это делается с тем, чтобы  отвлечь внимание общественности в целях легитимизации грабежа.
По его словам, вне зависимости от того, что происходит в Баку, армянская сторона всегда готова.
“Наша армия должна быть всегда сильной, а общество - сплоченным, тогда нас невозможно будет победить”,- сказал пресс-секретарь президента НКР.