ՀՀ ոստիկանությունը պահանջում է հավաքի փաստացի ղեկավարներից՝ սեղմ ժամկետում հավաքը տեղափոխել մեկ այլ վայր 07/26/2016 15:01 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի տարածքի վրա զինված հարձակմանը հաջորդող օրվանից Երևանի Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածի անմիջական հարևանությամբ կազմակերպվել են տարաբնույթ հավաքներ, որոնք կրել են չիրազեկված բնույթ: Այս մասին մասնավորապես ասված է ՀՀ ոստիկանության քիչ առաջ տարածած հայտարարության մեջ:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հուլիսի 20-ի հավաքի ընթացքում մի խումբ անձինք ակնհայտ ագրեսիվ նախատրամադրվածությամբ, իրենց հետ նախապես բերված քարերով և այլ առարկաներով հարձակվել են ծառայություն իրականացնող ոստիկանների վրա, հարվածներ հասցրել նրանց, փորձել են խլել հատուկ հանդերձանքը, ինչի հետևանքով տուժել են շուրջ հինգ տասնյակ անձինք:
ՀՀ ոստիկանությունն անկարգությունները, այդ թվում՝ մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգը կանխելու համար հարկադրված է եղել կիրառելու հատուկ միջոցներ:
Բացի այդ, ՊՊԾ գնդի տարածքի վրա զինված հարձակման առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռք են բերվել հավաստի տվյալներ առ այն, որ զինված խմբի անդամներն անմիջականորեն ուղղորդում և ուղղակի ցուցումներ են տալիս դրսում գտնվող անձանց՝ կազմակերպելու և իրականացնելու քաղաքացիների կյանքն ու առողջությունը վտանգող, այդ թվում՝ խուճապ սփռող և բախումներ հրահրող հանցավոր գործողություններ:
Այսպես, հուլիսի 21-ին ձերբակալված անձանցից մեկը փորձել է նռնակ բերել Խորենացի փողոցի արգելափակված հատված, սակայն նրա հանցավոր գործողությունները խափանվել են մինչև նշված վայր հասնելը, իսկ հուլիսի 22-ին ձերբակալված մեկ այլ անձ փորձել է բենզինով և յուղով շշալցված պայթուցիկներ («մոլոտովի կոկտեյլ») տեղափոխել նույն վայր:
Առկա են նաև արժանահավատ տվյալներ առ այն, որ շշալցված պայթուցիկները նախատեսված են եղել Խորենացի փողոցի ոստիկանական շղթան ճեղքելու, հատուկ միջոցառումների իրականացման գոտի ներխուժելու և զինված խմբի կողմից հափշտակված հրազենին տիրանալու համար:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ ոստիկանությունը փաստում է, որ Խորենացի փողոցի արգելափակված հատվածում առկա է լարվածության կտրուկ սրման իրական և անմիջական վտանգ՝ անկանխատեսելի հետևանքներով: Հետևաբար, հավաքի մասնակիցների կյանքին և առողջությանը, ինչպես նաև հասարակական անվտանգությանը սպառնացող վտանգը հնարավոր չէ կանխել այլ կերպ, քան հավաքը մեկ այլ վայր տեղափոխելու միջոցով: Ուստի ՀՀ ոստիկանությունը պահանջում է հավաքի փաստացի ղեկավարներից՝ սեղմ ժամկետում հավաքը տեղափոխել մեկ այլ վայր, որտեղ խաղաղ հավաքներին աջակցելու ՀՀ ոստիկանության պարտականությունների սահմաններում հնարավոր կլինի ապահովել հավաքի մասնակիցների անվտանգությունը:
Հակառակ դեպքում ՀՀ ոստիկանությունը չի ունենալու այլ միջոց, քան օրենքով սահմանված կարգով դադարեցնել այդ հավաքը»,-հայտարարում է Ոստիկանությունը:

Полиция Армении требует перенести митинг с улицы Хоренаци в другое место 07/26/2016   15:43  |  Лента новостей
Полиция Армении распространила во вторник заявлением, в котором потребовал от фактических руководителей митинга в кратчайшие сроки перенести акции протеста в другое место.
“Со следующего же дня после вооруженного нападения на территорию полка ППС Полиции РА непосредственно по соседству с заблокированным участком улицы Хоренаци в Ереване организуются различного рода собрания, о которых заранее не извещалось. Как уже сообщалось нами, в ходе проходившего 20 июля митинга группа лиц, явно предрасположенных к агрессии, с заранее заготовленными камнями и прочими предметами напали на несущих службу полицейских, нанесли им побои, пытались отнять спецовку, вследствие чего пострадали порядка 50 человек”, - говорится в заявлении.
Полиция Армении, как отмечается в заявлении,  с целью пресечения беспорядков, в том числе угрозы жизни и здоровью людей вынуждена была применить спецсредства. Кроме того, в рамках уголовного дела, возбужденного по факту нападения на территорию полка ППС, добыты достоверные данные о том, что члены вооруженной группы напрямую давали указания находящимся снаружи лицам с целью организации и осуществления преступных действий, угрожающих жизни и здоровью граждан, в том числе сеющих панику и провоцирующих беспорядки.
“Так, один из задержанных лиц 21 июля пытался пронести на заблокированный участок улицы Хоренаци гранату, однако его преступные действия были пресечены до того, как он добрался до указанного места. Еше один задержанный 22 июля пытался пронести на указанную территорию бутылки с зажигательной смесью („Коктейли Молотова”).  Имеются также достоверные сведения о том, что бутылки с зажигательной смесью планировалось использовать для прорыва полицейского оцепления, проникновения в зону осуществления специальных мероприятий и завладения захваченным вооруженной группой оружием”, - отмечается в заявлении.
Исходя из вышеотмеченного, Полиция Армении констатирует, что на заблокированном участке улицы Хоренаци существует реальная и непосредственная угроза резкой эскалации напряженности, чреватой непредсказуемыми последствиями.
“Соответственно опасность, которая угрожает жизни и здоровью участников собрания, а также общественной безопасности, невозможно иначе предотвратить,  кроме как с помощью переноса собрания в иное место. Посему Полиция РА требует от фактических руководителей собрания в сжатые сроки перенести собрание в иное место, где в рамках обязательств Полиции РА по содействию мирным собраниям  будет возможно обеспечить безопасность участников митинга. В противном случае у Полиции Армении не может быть иных средств, кроме как прекратить собрания в установленном порядке”, - пояснили в ведомстве.