6 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար 07/25/2016   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է  հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ  հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ, այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի՝ անկարգություններին մասնակցություն ունենալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը,  որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Քննիչը որոշում է կայացրել նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից բավարարվել է։  Եւս 6 կասկածյալ ձերբակալվել է։
Նախնական քննության տվյալներով՝ անկարգությունների հետեւանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բժշկական օգնություն ստանալու համար բուժհաստատություն է դիմել  62 անձ, որոնցից  37-ը՝ ոստիկան, 25-ը՝ քաղաքացիական անձ։ Նշանակվել են դատաբժշական փորձաքննություններ, քննություն է տարվում՝ պարզելու նրանցից յուրաքանչյուրի մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները, հստակեցվում է անկարգությունների ժամանակ պատճառված նյութական վնասի չափը։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու, անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած, իրենց գործողություններով սադրած անձանց ինքնությունը պարզելու եւ նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Шестерым лицам предъявлено обвинение по делу о массовых беспорядках на улице Хоренаци в Ереване 07/25/2016   16:32  |  Лента новостей
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту массовых беспорядков, произошедших 20 июля на улице Хоренаци в Ереване.
Как сообщает  пресс-служба СК, по совокупности доказательств, добытых в результате предпринятых следственных действий, по состоянию на данный момент 6 лицам предъявлено обвинение  по части 2 статьи 225(Участие в массовых беспорядках, сопровождавшихся уничтожением имущества, применением насилия в отношении полицейских, являющихся представителем власти) Уголовного кодекса РА. Следователь принял решение представить в суд ходатайство о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Еще шестеро подозреваемых задержаны.
По предварительным данным, в результате беспорядков с  различными телесными повреждениями в медучреждения за помощью обратились 62 человека, из которых 37 – полицейские, а 25 – гражданские лица. Назначены судебно-медицинские экспертизы. Ведется следствие для установления обстоятельств получения ими травм, уточняется размер причиненного во время беспорядков материального ущерба.
“Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования, установление личностей лиц, непосредственно участвовавших в беспорядках, а также провоцировавших своими действиями, и дачу их действиям соответствующей уголовно-правовой оценки. Информация о  принимаемых по результатам предварительного следствия процессуальных решениях будет предоставляться периодически”, - отмечается в сообщении.