Հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող 07/23/2016   09:38  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հրադադարի պահպանման ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է 18 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 200 կրակոց, այդ թվում դիպուկահար հրացաններից 43 անգամ:
Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունից, հուլիսի 23-ին` ժամը 00:10-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Մհեր Վանիկի Զիլոյանը:
Վիրավորում ստացած զինծառայողն անմիջապես տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, նրա վիճակը գնահատվում է բավարար: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը ևշարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Военнослужащий Армии обороны НКР ранен в результате обстрела с азербайджанской стороны 07/23/2016   09:46  |  Карабахский конфликт
25-летний военнослужащий-контрактник Мгер Зилоян ранен в результате обстрела с азербайджанской стороны, сообщает пресс-служба Нагорно-Карабахской Республики.
Инцидент произошел 23 июля примерно в 00:10 на опорном пункте оборонительного участка одной из воинских частей Армии обороны, дислоцированных на юго-восточном направлении.
Раненый военнослужащий был немедленно доставлен в военный госпиталь. Его состояние оценивается как удовлетворительное. Для выяснения деталей инцидента проводится следствие.
Сообщается также, что в ночь на 23-е июля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил противник нарушил режим прекращения огня 18 раз.
За это время ВС Азербайджана произвели по армянским позициям более 200 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров, в том числе 43 выстрела – из снайперских винтовок.
“Передовые части Армии обороны НКР владеют оперативно-тактической ситуацией и продолжают осуществлять надежную оборону боевых позиций”, – отмечается в сообщении.