Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար 3 անձ կալանավորվել է 07/23/2016   14:46  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում է  հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների դեպքերի առթիվ  հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու, անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած, իրենց գործողություններով սադրած անձանց ինքնությունը պարզելու եւ նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ հուլիսի 22-ին 3 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ անկարգություններին մասնակցություն ունենալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը,  որն ուղեկցվել է գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ։ Քննիչը որոշում է կայացրել նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը դատարանի կողմից բավարարվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, հարցաքննվում են  անկարգությունների հետեւանքով  մարմնական վնասվածքներ ստացած անձինք, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, հստակեցվում են մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները, պարզվում՝ անկարգությունների ժամանակ պատճառված նյութական վնասի չափը։

Троим фигурантам дела о массовых беспорядках на улице Хоренаци в Ереване предъявлено обвинение 07/23/2016   15:24  |  Криминальная хроника
Трем лицам предъявлено обвинение в рамках уголовного дела о массовых беспорядках, произошедших 20 июля на улице Хоренаци в Ереване, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования, установление личностей лиц, непосредственно участвовавших в беспорядках,  а также провоцировавших своими действиями, и дачу их действиям соответствующей уголовно-правовой оценки”, - говорится в сообщении.
По совокупности полученных в рамках уголовного дела доказательств 22 июля трем лицам было предъявлено обвинение за участие в массовых беспорядках. Им инкриминируют часть 2 статьи 225(Участие в массовых беспорядках, сопровождавшихся уничтожением имущества, применением насилия в отношении полицейских, являющихся представителями власти)Уголовного кодекса РА. Следователь принял решение представить в суд ходатайство о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
“Предварительное следствие продолжается, допрашиваются лица, получившие  телесные повреждения в результате беспорядков, назначены судебно-медицинские экспертизы, уточняются обстоятельства получения травм, устанавливается размер  причиненного во время беспорядков материального ущерба. О  принимаемых по результатам предварительного следствия процессуальных решениях будет сообщено дополнительно”, - отмечается в сообщении.