Ոստիկանները կիրառել են անհամաչափ բռնություն, խոչընդոտել լրագրողների ու փաստաբանների գործունեությանը. հարուցվել է քրեական գործ 07/23/2016   18:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի խումբ քաղաքացիների հաղորդումների, ինչպես նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունների հիման վրա տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից առերևույթ  պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ:
Փաստաբանները խստորեն դատապարտում են իրենց և վստահորդների իրավունքների ապօրինի սահմանափակումները
Ինչպես հայտնում են ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից, մասնավորապես՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին մի խումբ զինված անձանց կողմից Երևանի Մ. Խորենացի փողոցում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ ոստիկանության գունդը զավթելուց հետո՝ տարբեր օրերի, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով կամ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելով, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իրենց լիազորությունների շրջանակից, Երևան քաղաքի տարբեր վայրերից ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքում գտնվող ստորաբաժանումներ են տարել անձանց, նրանց նկատմամբ բռնություն են գործադրել, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, ինչպես նաև օրենքով նախատեսվածից ավելի ժամանակով ապօրինի պահել են այնտեղ՝ անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Լրագրողին ծեծել են, հափշտակել տեսախցիկի հիշողության քարտը և սպառնացել՝ այլևս այստեղ չտեսնենք՝ կսպանենք. Արա Ղարագյոզյան
Բացի այդ, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ ոստիկանության ծառայողները, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը և բերվածներին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով ներկայացած փաստաբանների լիազորությունների իրականացմա նը:
ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 164-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 332.3-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Специальная следслужба Армении завела уголовное дело в отношении полицейских 07/23/2016   20:19  |  Лента новостей
Уголовное дело возбуждено в отношении сотрудников различных подразделений Полиции в связи со злоупотреблением должностными полномочиями, сопровождавшимся насилием, воспрепятствованием профессиональной деятельности журналистов и адвокатов, сообщает Специальная следственная служба республики.
Дело заведено на основании сообщений ряда граждан и публикаций в СМИ. В ходе акций протеста в разные дни после захвата территории полка ППС Полиции Армении сотрудники полиции предприняли действия, выходящие за рамки их служебных полномочий, подвергли приводу граждан, применив в отношении них насилие, причинили телесные повреждения, незаконно удерживали их дольше предусмотренного времени", — говорится в сообщении.
Сообщается также, что в ходе подготовки материалов выяснилось, что полицейские, воспользовавшись своим служебным положением, препятствовали профессиональной деятельности журналистов, а также реализации полномочий адвокатов, прибывших для оказания правовой помощи лицам,доставленным в отделения.
Уголовное дело заведено по части 1 статьи 308 (Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства),  части 2 статьи 309 (Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств), части 2 статьи164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенное должностным лицом с использованием своего должностного положения), части 1 статьи 332.3 (Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию, осуществлению адвокатом или нотариусом своих полномочий) Уголовного кодекса Армении.